Czym jest zmywarka do naczyń wie chyba każdy. Większość ludzi już taki sprzęt w swoim gospodarstwie domowym posiada. A Ci, którzy jeszcze zmywarki nie zakupili z pewnością planują to zrobić. Nie da się ukryć, że jest to bardzo przydatny i ułatwiający codzienną pracę w kuchni element. Nie tylko nas odciąża, ale także pomaga zaoszczędzić sporo czasu, który spędzilibyśmy stojąc przy zlewie i myjąc naczynia ręcznie. Poza czasem, oszczędzamy również wodę, co przekłada się zasobność naszego portfela oraz dobry wpływ na środowisko. Jednak, jak o każdy inny sprzęt, o zmywarkę należy odpowiednio dbać, aby jak najdłużej nam służyła. W tym artykule dowiesz się, między innymi, jak skutecznie odkamienić zmywarkę.

Elementy zmywarki zapobiegające osadzaniu się kamienia

Zmywarka wyposażona jest w kilka elementów, które są konieczne do pracy zgodnie z jej przeznaczeniem i pomagają utrzymać ją w dobrym stanie. Takim detalem jest pojemnik na kapsułkę/tabletkę myjącą, pojemnik na płyn nabłyszczający oraz otwór na sól do zmywarek. Ta ostatnia jest bardzo ważnym środkiem, który należy stosować regularnie. Albowiem sól za pomocą zawartych w swoim składzie jonów sodu wyłapuje jony wapnia i magnezu, które są odpowiedzialne za twardnienie wody. Jednym słowem sól do zmywarek zmiękcza wodę, w której piorą się nasze naczynia. Wpływa to na żywotność zmywarki, naszych naczyń oraz ich wygląd. Twarda woda dostaje się też do elementów grzewczych zmywarki powodując osadzanie się kamienia. W dalszej części artykułu dowiesz się jak skutecznie go usuwać.

Jak czyścić zmywarkę i usuwać kamień?

Zbyt twarda woda powoduje osadzanie się kamienia na kranach, czy wewnątrz urządzeń czyszczących, takich jak pralka lub zmywarka. Jest to zjawisko bardzo powszechne, szczególnie w większych miastach. Na twardość wody nie mamy aż takiego wpływu, jednak możemy zapobiegać jego powstawaniu i pozbywać się tego, który już zdążył się wytworzyć. Mamy kilka opcji walki z kamienieniem w zmywarce.

Możemy wykorzystać gotowe już produkty do czyszczenia, które znajdziemy w przeróżnych sklepach z tego typu środkami. Ich używanie jest bardzo proste i nie wymaga poświęcania czasu, wszystko odbywa się właściwie samo. Zazwyczaj wystarczy zakupiony pojemniczek z gotowym płynem umieścić w pustej zmywarce (odklejając wcześniej folię zabezpieczającą) i włączyć program na ok. godzinę, w zależności od zaleceń na opakowaniu. Taki proces pozbywa się nagromadzonych zanieczyszczeń, kamienia, brzydkich zapachów oraz odświeża urządzenie. Warto też stosować zawieszki zapachowe dedykowane wnętrzom zmywarek, które również niwelują nieprzyjemne wonie.

Nie każdy jednak jest zwolennikiem nadmiaru chemii w swoim domu. Wielu z nas woli unikać środków z drażniącymi składami. Dla takich osób też jest rozwiązanie. Wiele składników znajdujących się w naszych kuchennych szafkach nadaje się nie tylko do przygotowywania posiłków. I tak do walki z kamieniem możemy wykorzystać ocet oraz sodę oczyszczoną. Ewentualnie nada się też proszek do pieczenia, gdyby akurat zabrakło nam sody. Proszek do pieczenia też ją zawiera, jednak w znacznie pomniejszonej ilości.

Wystarczy szklankę octu wylać na dno zmywarki lub miseczkę z octem wstawić do środka, a sodę lub proszek do pieczenia wsypać do pojemnika na kapsułkę. Włączamy program, jak w przypadku z użyciem gotowego środka czyszczącego. Filtr możemy wyjąć i namoczyć w roztworze z octu i sody, a potem domyć go ściereczką. Podobny sposób czyszczenia filtra możemy zastosować w przypadku mycia z użyciem gotowego odkamieniacza ze sklepu.

Jak pielęgnować zmywarkę każdego dnia, by jak najdłużej nam służyła?

Przed rozpoczęciem użytkowania nowego sprzętu należy zapoznać się z instrukcją i zaleceniami producenta. Nie dostosowanie się do pewnych ważnych zasad, które nam sugeruje, może negatywnie skutkować. W większości jednak nowoczesne zmywarki są bardzo intuicyjne i łatwe w obsłudze. Warto zatem docenić ten wspaniały wynalazek, który wykonuje za nas kawał dobrej roboty i odwdzięczyć mu się odpowiednią pielęgnacją. Żaden sprzęt elektroniczny nie jest nieśmiertelny, ale możemy przedłużyć sprawność zmywarki wprowadzając kilka zwyczajów.

Zanim włożymy brudne naczynie do zmywarki upewnijmy się, że nie ma na nim resztek jedzenia oraz tłuszczu. Resztki posiłków, które znajdą się w środku zmywarki mogą zapychać filtry, a także osadzać się na naczyniach tworząc niedomyte plamy.

Wsypując sól na pojemnika pamiętajmy, by pozbyć się ziarenek soli, które wypadły gdzieś poza otwór. Jeśli tego nie zrobimy mogą one, wraz z obiegiem wody, porysować naczynia oraz wnętrze sprzętu.

Zwróćmy także uwagę, by nie przeładowywać zmywarki i nie upychać w niej naczyń na siłę, żeby jak najwięcej umyć za jednym razem. Każda zmywarka ma swoje wytyczne co do tego. Jeśli włożymy do niej za dużo naczynia mogą się nie domyć, a energia zużyta podczas procesu może być większa. Przekłada się na nasze rachunki oraz jakość środowiska.

Kamień może i jest naszym codziennym wrogiem, jednak nie takim nie do pokonania. Korzystając z wymienionych wcześniej porad z pewnością będziesz cieszyć się długim użytkowaniem swojej zmywarki. A walka z kamieniem w zmywarce nie będzie wydawała się ciężka. Należy pamiętać, że regularne czyszczenie kamienia i zabrudzeń w jej wnętrzu to również kwestia higieny. Zaleca się czyścić tego rodzaju sprzęty przynajmniej raz na dwa, trzy miesiące. Nie zaszkodzi jednak robienie tego nawet raz w miesiącu.