Jaki jajowar wybrać i na co zwrócić uwagę przy kupnie? Tego i innych rzeczy dowiesz się w naszym poradniku. Dzięki nam zyskasz niezbędną wiedzę i poznasz najnowszy ranking jajowarów, który ułatwi Twój wybór!

Ranking jajowarów na Marzec 2024

Ranking ułożony jest według popularności kategorii produktów w serwisie nokaut.pl. Wszystkie linki występujące w zestawieniu są linkami affiliacyjnymi, dzięki którym zarabiamy i możemy rozwijać nasz serwis.

Jajowar – co to jest i jakie jest jego zastosowanie?

Jajowar, służy do gotowania jaj na miękko lub twardo. Przyrząd ten jest w pełni automatyczny oraz skraca czas gotowania posiłku. Proste modele umożliwiają przygotowanie trzech jajek, jednak są dostępne również większe egzemplarze, które sprawdzą się dla dużej rodziny. Dzięki wbudowanym trybom można wybrać proces gotowania oraz stopień twardości jajek. Przyrząd składa się z płyty grzewczej oraz obudowy. Ta pierwsza jest wykonana ze stali nierdzewnej, natomiast pokrywka z dobrej jakości tworzywa sztucznego. Urządzenie posiada:

  • miseczkę grzewczą,
  • wkład na jajka,
  • pokrywkę,
  • pojemnik wyposażony w miarkę,
  • nakłuwacz do jajek.

Ten ostatni ma na celu przekłucie jajka w trakcie gotowania. Zabieg ten zapobiega pękaniom skorupki, pod którą zwiększa się ciśnienie podczas gotowania.

Opinia z forum: “Jajko nakłute nie powinno pękać nawet gotowane metoda klasyczną . Tylko z której strony nakłuwać? Według mnie z grubszej.”

Jak wybrać najlepszy jajowar? Na co trzeba zwrócić uwagę przy wyborze?

Decydując się na zakup jajowaru warto wybrać produkt, który będzie doskonale przyrządzał posiłek, będzie wyposażony w dodatkowe funkcje, jak również będzie bezpieczny w użytkowaniu. Ponadto lepiej wybrać urządzenie, które będzie wygodne w czyszczeniu oraz konserwacji. W związku z tym jakimi parametrami należy się kierować, aby wybrać najlepszy produkt?

Jajowar – jaki wybrać? Ranking 10 polecanych modeli!
Jajowar – jaki wybrać? Ranking 10 polecanych modeli!

Jak duży powinien być jajowar?

W pierwszej kolejności należy wziąć pod uwagę wielkość urządzenia. Warto dostosować ilość jaj, które chcemy jednorazowo gotować. Jeśli potrzebujesz narzędzia dla większej rodziny, wybierz takie, które pomieści więcej jaj. Optymalnym wyborem będzie produkt o pojemności nawet 5-7 jaj. Z kolei, gdy jesteś singlem, lub tworzysz rodzinę w konfiguracji 2+1, nie musisz kupować tak dużego jajowaru, wystarczy taki o pojemności 3 jaj.

Moc jajowaru

Kupując automat do gotowania, zwróć uwagę na jego moc, która wpływa na szybkość przyrządzania.  W związku z tym, jeśli zależy Ci na jak najkrótszym czasie gotowania, wybierz urządzenie o większej mocy. Zazwyczaj parametr ten waha się pomiędzy 200 a 500 W. Pamiętaj, że moc zależna jest od wielkości produktu. Dlatego decydując się na pojemność 6 lub więcej jaj, wybierz ten, którego moc jest większa niż 400 W. Co więcej, porównując podobne produkty, zawsze wybieraj ten o większej mocy.

Sygnalizacja ugotowanego jajka

Kolejną ważną kwestią jest sygnalizacja oraz elektroniczna kontrola czasu gotowania. Wybierając urządzenie do gotowania jaj, pamiętaj, aby sprawdzić, czy i w jaki sposób sygnalizowany jest koniec jego pracy. Każdy dobry, nowoczesny jajowar powinien posiadać lampki kontrolne. Jest to bardzo ważne, ponieważ dalsze podgrzewanie sprzętu w momencie, gdy nie będzie w nim wody może zakończyć się pożarem. Najczęściej koniec pracy sygnalizowany jest za pomocą sygnału dźwiękowego oraz kontrolek.

Automatyczne wyłączenie jajowaru

Bardzo przydatną funkcją jest automatyczne wyłączanie jajowaru, kiedy jajka są już ugotowane. Dzięki temu nie musisz ciągle kontrolować urządzenia. System samoistnie zatrzymuje jego pracę, po upływie określonego czasu w zależności od wybranego trybu oraz poziomu wody w pojemniku. Dodatkowo wbudowany termostat zabezpiecza przed przegrzaniem się urządzenia, a tym samym wpływa na bezpieczeństwo jego użytkowania.

Tryby — regulacja stopni gotowania

Wygodnym rozwiązaniem jest wybór narzędzia, które posiada wbudowane tryby. Dzięki dodatkowym funkcjom możesz wybrać stopień oraz czas ich przyrządzania. Masz do wyboru jajka ugotowane na miękko, półmiękko lub twardo.

W droższych modelach możesz ustawić czas przyrządzania np. do 10 minut. Oprócz tego są dostępne egzemplarze posiadające rozbudowany panel z wieloma opcjami, w którym możesz np. dostosować działanie do wielkości jaj, jak również stopień ich konsystencji.

Cena jajowaru

Cena, jaką należy przeznaczyć na zakup jajowaru jest zależna od jego wielkości, funkcji, modelu, jak również marki urządzenia AGD. Średnia cena, jaką należy przeznaczyć na zakup jajowaru waha się od 40 do 150 zł. Oczywiście wybierając te droższe modele, masz większą gwarancję na długie użytkowanie sprzętu. Jak również możesz korzystać z wielu przydatnych funkcji, które umożliwią przygotowanie idealnego śniadania.

Jak działa jajowar?

Jajowar działa bardzo podobnie jak parowar. Zbiornik urządzenia napełniamy wodą, wkładamy jaja do wyprofilowanych wgłębień i rozpoczynamy proces przyrządzania posiłku. Wraz ze wzrostem temperatury woda zmienia się w parę wodną, która następnie ogrzewa jajka, powodując ścinanie białka oraz żółtka. Proces ten umożliwia przygotowanie idealnego jaja w prosty i szybki sposób.

Czy warto kupić jajowar? Jakie są zalety i wady jajowarów?

Jeśli regularnie spożywasz jajka w formie posiłku, to jajowar będzie idealnym rozwiązaniem. To urządzenie jest w stanie przyrządzić za Ciebie nawet 8 jaj w bardzo krótkim czasie. Ponadto:

  • przygotujesz wartościowy posiłek o idealnej twardości jaj, taki jak preferujesz,
  • przyrządzając jaja, nie musisz odliczać czasu, robi to za Ciebie narzędzie,
  • dzięki rozbudowanym funkcjom i zabezpieczeniu przed przegrzaniem możesz przyrządzić jaja w bezpieczny sposób,
  • wbudowane tryby umożliwiają przyrządzenie jajka na miękko, średnio lub twardo,
  • możesz dostosować sposób przyrządzenia do wielkości jaj oraz wybrać idealną dla siebie strukturę ścięcia żółtka, oraz białka.

W przypadku tanich jajowarów musisz liczyć się, że urządzenie może się przegrzewać oraz szybko zużyć. Dlatego najlepiej wybierać te bardziej rozbudowane narzędzia.

Opinia z forum: „Polecam, bo naprawdę się przydaje […] A odkąd mam jajowar nie muszę myśleć, czy dałam sól, czy nie, czy jajka są z lodówki, czy nie”

Podsumowanie

  • Jajowar jest zautomatyzowanym urządzeniem do przyrządzania jajek na twardo lub miękko.
  • Urządzenie skraca czas przygotowania jaj.
  • Wybierając jajowar należy zwrócić uwagę na kluczowe parametry, takie jak: wielkość, moc urządzenia, sygnalizacje urządzenia, czy wbudowane funkcje.
  • Dodatkowo jajowar jest w stanie przygotować nawet 7 jajek naraz.
  • Polecane jajowary to takie, które mają dużą moc urządzenia, która przyśpiesza proces przyrządzania jaj.
  • Warto wybrać narzędzie, którego moc będzie większa niż 400W.
  • Jaja układa się na specjalnej wkładce z wyprofilowanymi wgłębieniami, a następnie przykrywa pokrywą.
  • Proces przygotowania jajek na śniadanie odbywa się poprzez podgrzewanie wody w zbiorniczku, która następnie zamienia się w parę wodną. Para ogrzewa jajka, powodując ścinanie białka.
  • Skorupkę przebija się specjalnym nakłuwaczem, aby zapobiec pękaniu.

Najczęściej zadawane pytania – FAQ

Jaki jajowar wybrać?

W pierwszej kolejności dobierz wielkość urządzenia do ilości spożywanych jaj. Następnie zwróć uwagę na moc, która powinna mieć co najmniej 400 W dla urządzeń o pojemności większej niż 6 jaj. Kolejno wybierz jajowar, który będzie miał wbudowane dodatkowe tryby oraz taki, który poinformuje Cię o zakończonej pracy.

Jak używać jajowar?

Do specjalnego zbiorniczka wlewa się wodę, której ilość jest zależna od stopnia twardości jaj, jaką chcesz uzyskać. Po czym wkłada się jajka do podstawki, zamyka pokrywką oraz ustawia dowolną funkcję. Następnie jajowar podgrzewa wodę do 100 °C, a tym samym wytwarza się para, która ścina białko razem z żółtkiem.

Duży czy mały jajowar – jaki wybrać?

Wielkość jajowaru zależna jest od ilości jaj, jaką spożywasz podczas jednego posiłku oraz ilości osób korzystających z urządzenia. Dlatego dla dużej rodziny sprawdzi się jajowar na co najmniej 5 jajek. Z kolei, dla pojedynczej osoby, lub małej rodziny wystarczy ten na 3 jaja.
5/5 - (13 głosów)