Chińska kuchnia cieszy się obecnie ogromną popularnością nie tylko na Dalekim Wschodzie, ale również w wielu europejskich oraz amerykańskich krajach. Aby jednak w domowym zaciszu możliwe było przygotowywanie zarówno tradycyjnych, jak i nowoczesnych potraw kuchni chińskiej czy azjatyckiej należy oczywiście zaopatrzyć się w odpowiednie sprzęty. Najistotniejszy w tym przypadku jest wok patelnia, bez którego nie byłoby możliwe przygotowanie większości potraw. Czym jednak jest wspomniany wok, jakie potrawy można przygotowywać na woku i jaki wok warto wybrać?

Co warto wiedzieć o woku?

Z pewnością nie raz zastanawialiście się nad tym, co to jest wok, dlatego też warto raz na zawsze wyjaśnić tę kwestię. Wok to bardzo popularna chińska patelnia, która wyróżnia się głębokim oraz wypukłym dnem, jednak dosyć istotne jest również to, iż jest dosyć uniwersalna, ponieważ można w niej nie tylko smażyć, ale również dusić, wędzić oraz gotować na parze różnego rodzaju potrawy. Jakie potrawy można przygotowywać na woku? Oczywiście niemal wszystkie potrawy kuchni chińskiej, zarówno te warzywne, jak i mięsne oraz mieszane. Bardzo popularny jest oczywiście kurczak z warzywami, jednak, zamiast niego można również użyć wołowiny lub wieprzowiny. Najpopularniejszą metodą przygotowywania potraw w woku jest szybkie smażenie w dosyć niewielkiej ilości, co potocznie znane jest jako tzw. stir-frying„. Potrawy przygotowywane tą właśnie metodą są niezwykle aromatyczne, a czas ich przyrządzenia zajmuje zaledwie kilka minut.

Wok a zwykła patelnia

Wok od tradycyjnej patelni różni się nie tylko kształtem, ale również sposobem smażenia. Dno woka ma dosyć małą średnicę, natomiast ścianki są wysokie i pochyłe. Dzięki takiej właśnie budowie możliwe jest przygotowywanie potraw z niewielką ilością oleju, a na bocznych ściankach można z powodzeniem umieścić podsmażone kawałki mięsa lub warzyw, przygotowują w międzyczasie na dnie coś zupełnie innego. Aby jednak cieszyć się przepysznymi potrawami kuchni chińskiej, niezwykle ważny jest odpowiedni wybór woka, co stanowi nie lada wyzwanie dla niejednej osoby. Jakie jednak rodzaje woków można znaleźć obecnie w sklepach i na co należy zwrócić uwagę, kupując tę patelnię?

Rodzaje WOK’ów – jaki WOK wybrać i kupić?

Istnieje kilka rodzajów WOK’ów, które należy poznać, zanim staniemy przed wyborem zakupowym. Poniżej przedstawiamy typy wok’ów, które możecie kupić w internecie. Nie wiesz jaki wok wybrać i jaki wok kupić? Sprawdź poniżej!

Wok stalowy

Taki wok cieszy się dosyć dużą popularnością, jednak w sklepach można znaleźć zarówno woki ze stali nierdzewnej, jak i takie ze stali węglowej. Obydwie patelnie charakteryzują się dosyć dużą wagą, jednak to właśnie wok ze stali węglowej to tradycyjny chiński wok, który bardzo szybko się nagrzewa i znacznie lepiej niż wok ze stali nierdzewnej przewodzi ciepło. Wok stalowy z pewnością przez wiele lat będzie bardzo dobrze służył w kuchni, dlatego też warto zastanowić się nad jego zakupem.

Wok żeliwny

Kolejnym wartym uwagi produktem jest wok żeliwny, który odznacza się nieprzywieralną powierzchnią, solidnością wykonania oraz niewielkim ryzykiem uszkodzenia w razie upadku. W odróżnieniu jednak od woka stalowego znacznie dłużej się nagrzewa, a także jest znacznie cięższy, co może wpłynąć na ograniczenie ruchów podczas przygotowywania potraw.

Wok ceramiczny

Z dnia na dzień coraz większą popularnością zaczyna cieszyć się wok ceramiczny, który w odróżnieniu od poprzedników nie jest zbyt ciężki, a jego powierzchnia jest gładka i potrawy do niej w ogóle nie przywierają. Ceramiczna powłoka ma wiele zalet, ponieważ można ją w bardzo łatwy sposób utrzymać w czystości, a także dosyć szybko się nagrzewa.

Wok elektryczny

Sporą nowością na rynku jest od jakiegoś czasu wok elektryczny, który do działania nie wymaga użycia płyty grzewczej, ponieważ wystarczy podłączyć go do gniazdka. Oczywiście potrawy przygotowywane w takim woku różnią się nieco smakiem od tych przygotowywanych na klasycznych wokach, dlatego też nad jego zakupem należy się bardzo dobrze zastanowić.

Na co należy zwrócić uwagę podczas zakupu woka?

Zakup woka to niemały wydatek, dlatego też oglądając poszczególne modele znajdujące się na sklepowych półkach, warto zwrócić uwagę na kilka bardzo ważnych kwestii. Materiały, z których może być wykonany wok, zostały przedstawione powyżej, jednak dosyć istotnym elementem, na który również należy zwrócić uwagę jest dno patelni, które najlepiej, aby było półokrągłe, ponieważ dzięki temu zarówno dno, jak i ścianki woka będą się równomiernie nagrzewały. Niestety znalezienie w sklepach takiego woka może być dosyć trudne, ponieważ większość patelni ma spłaszczone dno, dzięki czemu można z nich korzystać na płytach indukcyjnych oraz kuchenkach gazowych. Kolejnym dosyć ważnym elementem woka powinna być pokrywa, dzięki której można z powodzeniem gotować na parze oraz dusić potrawy. Ostatnią ważną kwestią jest wielkość woka, która powinna być dostosowana do indywidualnych upodobań kulinarnych (ilości przygotowywanych potraw). Tradycyjne woki mają średnicę ok. 70 cm, jednak w sklepach można bez problemu zakupić również woki o średnicy ok. 30 cm. Wok a indukcja? Nad tą kwestią zastanawia się z pewnością wiele osób, ponieważ kuchenki indukcyjne cieszą się coraz większą popularnością. W przypadku kuchenki indukcyjnej najlepiej zdecydować się na zakup woka wykonanego ze stali węglowej, ponieważ ten właśnie materiał najlepiej współgra z polem magnetycznym.

Ranking WOK 2022