Zastanawiasz się nad zakupem parowaru, ale nie wiesz, który jest najlepszy? Przeglądanie kolejnych ofert powoduje u Ciebie bóle głowy? Bardzo dobrze się składa, ponieważ stworzyliśmy ranking parowarów 2017. To skromne zestawienie zawiera trzy najlepsze urządzenia do gotowania na parze w tym roku.

Najlepsze modele parowarów w 2022 roku

Poniżej znajdziesz modele parowarów, które szczególnie polecamy w 2022 roku.

Tefal VC1401

Drugi prezentowany w niniejszym rankingu model Tefal o mocy 900 W jest parowarem o małej pojemności – 6 litrów. Urządzenie ma 2 pojemniki. Ze względu na pojemność wydawałoby się, że parowar dedykowany jest singlom i parom, ale w rzeczywistości sprawdzi się także w przygotowaniu posiłku dla 4 – osobowej rodziny.

Urządzenie wyposażone zostało w dodatkowy specjalny pojemnik do produktów sypkich, w którym przyrządzisz ryż lub kaszę. Zatem podobnie jak we wcześniej opisywanych modelach o 3-pojemnikowej konstrukcji, tak samo w przypadku Tefal VC1401 masz możliwość gotowania na parze jednocześnie w 3 naczyniach, na przykład: mięso, warzywa i ryż. Timer zadba o czas gotowania potrawy, a w przypadku potrzeby dolania wody zrobisz to w łatwy sposób dzięki funkcji zewnętrznego uzupełniania.

Tak samo jak w wymienionym już wcześniej modelu Tefal, również w tym zadbano o funkcjonalne pojemniki, które można wkładać jeden w drugi i zaoszczędzić w kuchni miejsce do przechowywania urządzenia.

Tefal Compact VC4003

To trzeci parowar Tefal, który prezentujemy w naszym zestawieniu, za to o dwukrotnie większej mocy 1800 W i pojemności 10,3 litra w 3 pojemnikach. Parowar posiada też kilka nowych ciekawych rozwiązań, ułatwiających gotowanie i pomysłowe oraz praktyczne akcesoria w zestawie.

Bardzo szybkie, dzięki dużej mocy i jednocześnie delikatne gotowanie sprawi, że twoje posiłki zachowają więcej witamin i przeciwutleniaczy. W parowarze tę funkcję nazwano Vitamin+. Planowanie i przygotowanie posiłków ułatwi ci prosty w obsłudze wyświetlacz LED z funkcją opóźnionego startu oraz wyłączania urządzenia po zakończeniu gotowania. Jeżeli Twoi domownicy wracają do domu w różnym czasie, a chcesz każdemu podać ciepły posiłek, ułatwi Ci to możliwość wybrania funkcji podtrzymywania ciepła. Kolejnym praktycznym rozwiązaniem jest automatyczna sygnalizacja braku wody, dzięki której nie musisz już pamiętać o sprawdzaniu odpowiedniego poziomu.

Choć urządzenie jest duże, nie trzeba się martwić o miejsce do jego przechowywania. Tefal – podobnie jak we wcześniej prezentowanych w tym zestawieniu modelach – stosuje swój patent: wkładanie pojemnika w pojemnik na podstawie parowaru.

Kolejnym pomysłowym rozwiązaniem jest dołączenie akcesoriów ułatwiających przygotowywanie posiłków. W zestawie otrzymasz 2 tacki, kubeczki smaku i książkę z przepisami. Dzięki tackom przygotujesz potrawy w naturalnych sosach lub w marynatach. Natomiast kubeczki smaku to 4 szklane pojemniki, w których możesz m.in. przyrządzać desery.

Parowar możesz także dopasować pod względem kolorystycznym do innych elementów wyposażenia kuchni, gdyż urządzenie dostępne jest w trzech kolorach: metal, czarny i zielony.

Philips HD9140/91

Drugi model parowaru Philips w tym rankingu ma ponad dwukrotnie mniejszą niż poprzedni moc 900 W przy jednocześnie większej pojemności 10 litrów. Oprócz 3 pojemników do urządzenia dołączono w zestawie pojemnik do gotowania na parze XL, w którym przygotujesz domowe zupy, gulasz lub ryż. Ciekawostką jest zastosowanie dodatkowego pojemnika na przyprawy. Wystarczy, że wrzucisz do niego ulubione przyprawy i zioła, a uwolniony pod wpływem pary aromat przeniknie do gotowanych potraw. Przygotowywanie sypkich produktów jak kasza czy ryż bez ryzyka przypalenia i przywierania ułatwi specjalny dodatkowy pojemnik dołączony do zestawu. Natomiast jeżeli zdarza ci się przygotowywać duże gabarytowo potrawy typu: cały kurczak, które nie mieszczą się w pojedynczych komorach, to w tym parowarze jest to możliwe. Wyjmujesz po prostu dno pojemnika i zyskujesz większą przestrzeń.

Podobnie jak wyżej opisany parowar marki Tefal, ten sprzęt także posiada funkcjonalny i prosty w obsłudze wyświetlacz LED oraz elektroniczny timer, które ułatwiają przyrządzanie posiłków. Funkcja podtrzymywania temperatury sprawi, że przygotowane potrawy dłużej zachowają ciepło. Producent zatroszczył się tu również o przechowywanie wysokiego urządzenia. Wystarczy, że pojemniki włożysz jeden w drugi. Sprzątanie po posiłku ułatwi możliwość umieszczenia niektórych elementów parowaru w zmywarce. Natomiast dzięki możliwości wlewania wody od zewnątrz, bez problemu uzupełnisz jej ilość w dowolnym momencie.

Philips HD 9170

Najlepszy parowar Philips HD 9170
Najlepszy parowar Philips HD 9170

Najlepszy parowar Philipsa, jaki jest obecnie dostępny na rynku. Charakteryzuje się mocą na poziomie 2000 W, a także pojemnością 9 l. Ponadto posiada inteligentny system pomagający w gotowaniu na parze. Po wybraniu odpowiedniego, oddzielnego dla danego pojemnika programu zostaniesz poinformowany sygnałem dźwiękowym o idealnym momencie dodania kolejnych naczyń. Warto również zaznaczyć, że Philips HD 9170 zawiera aż 4 pojemniki do gotowania żywności. 3 z nich ustawiane są jeden na drugim, dzięki czemu wyraźnie oszczędzasz miejsce. W czwartym pojemniku umieszczasz wszelkie przyprawy, których aromat wydobywa się dzięki gorącej parze.

Sterowanie parowarem odbywa się za pomocą wygodnego, cyfrowego panelu. Ponadto, gdy w urządzeniu zabraknie wody lub potrawa w danym pojemniku będzie gotowa, rozlegnie się sygnał dźwiękowy, na który nie sposób nie zwrócić uwagi. Samo dolewanie wody również jest wygodne, a odbywa się przy pomocy wlewu umieszczonego w podstawie urządzenia. Najlepszy parowar Philips HD 9170 wyposażono w funkcję podtrzymywania ciepła, Turbo Start – szybkie podgrzewanie wody do optymalnej temperatury.

Tefal VC300

Parowar Tefal VC300
Parowar Tefal VC300

To największe urządzenie w naszym rankingu parowarów. Charakteryzuje się pojemnością aż 10 litrów! Jego moc jest jednak o ponad połowę niższa względem poprzedniego sprzętu, ponieważ wynosi 900 W. Ciekawostką są zastosowanie 6 programów służących do przygotowywania potraw różnego typu. Każdy z nich oznaczony jest innym kolorem i uruchamiany jest osobnym przyciskiem znajdującym się w przedniej części obudowy. Ponadto Tefal VC300 ma również osobny program przeznaczony do gotowania na parze mrożonek.

Niezwykle wygodnie ustawia się również czas gotowania. Dokonuje się tego za pomocą przycisków „+” i „-”, a informacje o wszystkich ustawionych parametrach włącznie z programem wyświetlają się na ekranie LCD. Najlepszy parowar Tefal składa się z trzech, wygodnych pojemników z wyjmowanym dnem. Dzięki takiemu rozwiązaniu możesz stworzyć jeden, większy zbiornik na żywność, w którym przygotujesz większą ilość warzyw, czy większy kawałek mięsa.

Na koniec jedynie wspomnimy, że omawiany sprzęt jest niezwykle prosty w przechowywaniu. Dzięki składanej konstrukcji możesz włożyć jeden pojemnik w drugi i znacznie ograniczyć zajmowaną przez urządzenie przestrzeń. W zestawie wraz z parowarem Tefal VC300 otrzymasz formę na babeczki, a także przejrzystą książeczkę z przepisami.

Russell Hobbs 19270-56

Russell Hobbs 19270-56
Russell Hobbs 19270-56

To najsłabszy, ale za to najtańszy parowar w naszym rankingu. Urządzenie o pojemności 9 litrów posiada 3 pojemnikową konstrukcję pozwalającą na przygotowanie na parze różnych zarówno mięs, jak i ryb, czy warzyw. Pojemniki te ustawiane są jeden na drugim, dzięki czemu do gotowania na parze wykorzystujesz niewiele energii elektrycznej. Ponadto w łatwy sposób możesz ustawić czas pracy urządzenia. Dokonasz tego za pomocą wygodnego pokrętła znajdującego się w centralnej części podstawy. Po minięciu żądanego czasu rozlegnie się sygnał dźwiękowy informujący o zakończeniu gotowania. W zestawie wraz z najlepszym parowarem Russell Hobbs znajduje się pojemnik na ryż.

Jaki parowar wybrać?

Ostateczny wybór urządzenia należy do Ciebie. Pamiętaj, aby zastanowić się nad swoimi potrzebami i wymaganiami względem sprzętu. Jeżeli nie wiesz, na jakie parametry zwracać uwagę, sprawdź nasz tekst o wyborze najlepszego parowaru.

Mamy nadzieję, że złożony przez nas ranking najlepszych parowarów pomógł Ci podjąć decyzję. Pochwal się w komentarzu, jaki sprzęt wybrałeś!