Płyta gazowa do zabudowy staje się równie popularna, jak klasyczna kuchenka. Mimo iż wykorzystuje do podgrzewania naczyń ten sam gaz, wielu użytkowników decyduje się na zainstalowanie płyty i piekarnika właśnie zamiast całej kuchenki. Ten artykuł będzie poświęcony wyborowi płyty gazowej do zabudowy, abyś nie miał najmniejszych problemów przy zakupie.

Palniki i ruszt płyty gazowej

Jeżeli chodzi o palniki w standardowej płycie gazowej, zazwyczaj ustawiane są one w taki sam sposób, jak w przypadku kuchenek gazowych. Dlatego też do dyspozycji możesz mieć cztery palniki, z których dwa będą miały średnią moc, jeden będzie większy i jeden najmniejszy. Analogicznie, mniejsze płyty będą posiadały mniej punktów grzewczych.

Najpopularniejsze płyty gazowe mają kształt kwadratu, a co za tym idzie – palniki będą znajdowały się w „rogach” urządzenia. Odległości pomiędzy nimi zazwyczaj są równe, jednak występują płyty, które mają inaczej rozmieszczone punkty grzejne. Zazwyczaj mają one też inny kształt, dlatego zwróć na to uwagę przed dokonaniem zakupu.

Płyta indukcyjna czy gazowa? Przeczytaj nasz poradnik.

Ruszt w płytach gazowych jest zazwyczaj podzielony na dwie, równe części. Występują również modele, gdzie jest on jednolity. Jednak urządzeń z rusztem tego typu nie polecamy, ponieważ jego czyszczenie nie należy do najłatwiejszych i najprzyjemniejszych. Jeżeli chodzi o materiał, w pełni rekomendujemy rozwiązania emaliowane.

Kształt i rozmiar płyty

Płyty gazowe do zabudowy zazwyczaj charakteryzują się szerokością 58-60 centymetrów. Jest to standardowy wymiar zabudowy kuchennej, dlatego najłatwiej będzie odnaleźć płytę o właśnie takiej szerokości. Producenci oferują również węższe lub szersze produkty, jednak zakup urządzenia o innych parametrach niż standardowe warto dokładnie przemyśleć. Wkomponowanie go do konwencjonalnie zaaranżowanej kuchni może nie być łatwe, dlatego czasem jedynym rozwiązaniem jest wybranie płyty gazowej standardowej.

Jak już wspomnieliśmy, wiele płyt gazowych ma kształt kwadratu. Są jednak na rynku produkty, które są prostokątne lub nawet owalne. Wyboru konkretnego rozwiązania dokonuj w oparciu o analizę wymagań i potrzeb Twojej rodziny. Pamiętaj jednak, aby wszystko dokładnie przemyśleć, ponieważ dokonanie późniejszych zmian może nie być łatwe.

Materiał, z jakiego wykonana jest płyta gazowa

Płyta gazowa do zabudowy powinna być solidna, a właściwość tą gwarantuje jedynie wysokiej jakości materiał. Za taki uznać można stal nierdzewną, która nie tylko nie ulega uszkodzeniom, ale także jest łatwa w utrzymaniu czystości. Ponadto polecamy również płyty emaliowane. Łatwo je utrzymać w czystości, bardzo dobrze się prezentują i są wyraźnie tańsze w porównaniu do swoich odpowiedników z innych materiałów.

Zabezpieczenia płyty gazowej do zabudowy

Aby gotowanie było w pełni bezpieczne, warto wybrać płytę gazową do zabudowy wyposażoną w szereg zabezpieczeń. Zdecydowanie najpopularniejsze jest zabezpieczenie przed niekontrolowanym wyciekiem gazu. Opiera się ono na specjalnym czujniku, który po wykryciu braku płomienia, odcina dopływ gazu. Dzięki temu będziesz w pełni bezpieczny nawet wtedy, gdy palnik ulegnie zalaniu. Ponadto część płyt dostępnych na rynku posiada również zabezpieczenie przed przegrzaniem.

Jaką kuchenkę gazową do zabudowy kupić? Przeczytaj porady eksperta.

Sterowanie

Dla zwiększenia bezpieczeństwa warto wybrać płytę gazową wyposażoną w zapalarkę. Najczęściej rozwiązane jest to w taki sposób, że stosowny układ elektroniczny znajduje się w pokrętle. Dzięki temu po przyciśnięciu i przekręceniu odpowiedniego pokrętła na palniku pojawi się płomień.

Jak dobrać miejsce na płytę gazową?

Wydawać by się mogło, że płytę gazową można zamontować w dowolnie wybranym miejscu. Jest też tak w istocie, jednak miejsce to trzeba wcześniej odpowiednio przygotować.

Pierwszym aspektem, o którym warto pamiętać, jest fakt, że płytę do zabudowy zasila gaz. Oznacza to nic innego, jak to, że będziemy musieli go podłączyć. Najłatwiej jest zamontować sprzęt w takim miejscu, gdzie łatwo będzie zrobić przyłącze. Problem pojawia się, kiedy nie masz w domu instalacji, a urządzenie będzie korzystać z butli. Wtedy nie tylko konieczna jest większa ilość miejsca, ale również specjalna końcówka, która umożliwi podłączenie butli. Nie obawiaj się jednak, zazwyczaj znajduje się ona w zestawie lub jest dostępna w sklepie za dodatkową, niewielką opłatą.

Ponadto płyta gazowa nie może znajdować się w bezpośredniej bliskości lodówki, ponieważ oba urządzenia mogą zakłócać się nawzajem. Warto również pozostawić odpowiednią ilość miejsca nad blatem z płytą, dzięki czemu zarówno opary gazu, jak i para powstała przy gotowaniu będą miały swobodne ujście. Blisko miejsca, w którym planujesz zamontować płytę gazową, powinno znajdować się również gniazdko elektryczne, ponieważ prąd często jest wymagany do zasilenia zapalarki.

Najlepsze kuchenki pod zabudowę. Ranking 2022.

Pamiętaj, że podczas montażu masz do czynienia z gazem, który może stwarzać niebezpieczeństwo, dlatego, jeśli nie masz pewności w tym, co robisz – pozostaw instalację płyty gazowej specjaliście.

Ranking płyt gazowych do zabudowy 2022