Kuchenka gazowa wraz z biegiem lat przeszła znaczną metamorfozę. Kiedyś te urządzenia charakteryzowały się bardzo prostym wyglądem i niewielką ilością funkcji w momencie, gdy dzisiaj są pełnoprawnym sprzętem wielofunkcyjnym, przy którego pomocy nie tylko ugotujesz obiad, ale również upieczesz mięso, czy swoje ulubione ciasto. Dodatkowym atutem jest fakt, że kuchenkę możesz wstawić do zabudowy. Zatem, jak wybrać kuchenkę gazową do zabudowy?

Czym charakteryzuje się kuchenka gazowa? Gdzie ją ustawić?

Kuchenka gazowa, jak sama nazwa wskazuje, zasilana jest gazem. Najczęściej jest to gaz ziemny, lub propan-butan. Gaz do kuchenki może być dostarczany dwojako:

  • w specjalnych butlach, które dostępne są na stacjach benzynowych, lub u prywatnych dostawców,

  • w gazociągu, którego przyłącze znajduje się w naszym domu.

Ponadto kuchenki gazowe do zabudowy cechują się stałymi, z góry określonymi wymiarami. Zazwyczaj szerokość, wysokość i głębokość wynosi równe 60 cm. Dzięki temu kuchenka może zostać ustawiona w zabudowie kuchennej i tworzyć jedną całość z meblami.

Jeżeli chodzi o ustawienie, warto wybrać takie miejsce, aby sprzęt nie kolidował z pozostałym wyposażeniem kuchni i możliwe było bezproblemowe podłączenie gazu. Krótko mówiąc, ustaw kuchenkę w takim miejscu, aby blisko niej nie stała lodówka, bądź inne urządzenie AGD. Nad nią pozostaw dość dużo miejsca, aby para z gotowanych potraw i opary gazu miały swobodny przepływ. Możesz również zastosować dobry okap.

Sterowanie kuchenką gazową do zabudowy

Sterowanie kuchenką do zabudowy może odbywać się zarówno z poziomu zamontowanego w szafce piekarnika, jak i płyty grzewczej. Zdecydowanie polecamy drugie rozwiązanie. Dlaczego? Dzięki niemu nie będziesz zobowiązany do montowania obu elementów w jednej szafce i zaaranżujesz kuchnię w dowolny, wybrany przez siebie sposób.

Kuchenka gazowa z widocznymi pokrętłami
Kuchenka gazowa z widocznymi pokrętłami

Warto również wybrać kuchenkę, która w pokrętłach ma wbudowaną zapalarkę do gazu. Z pozoru jest to zbędny gadżet, jednak dzięki niemu ograniczasz niebezpieczeństwo w postaci możliwości poparzenia skóry.

Płyta grzewcza kuchenki do zabudowy

Płyty grzewcze w kuchenkach do zabudowy zazwyczaj wyposażone są w cztery palniki. Przed zakupem zwróć uwagę na ich wielkość, a także rozmieszczenie. Standardowo masz do dyspozycji 2 średniej wielkości, jeden duży i jeden najmniejszy. Dokładną średnicę palników dobierz względem najczęściej użytkowanych przez Ciebie naczyń. Pamiętaj, że po ustawieniu garnek lub patelnia powinna stać na ruszcie stabilnie.

Wybrane kuchenki gazowe posiadają palnik specjalny, tzn. posiadający dwie lub trzy korony. Dzięki takiemu rozwiązaniu gotowanie przebiega znacznie szybciej, jednak musisz liczyć się z dużo większym płomieniem i zużyciem gazu. Ponadto zwróć również uwagę na ruszt. Najlepiej, aby było on dwuczęściowy, dzięki czemu łatwiej będzie utrzymać całą kuchenkę w czystości.

Nie zapomnij sprawdzić, z jakiego materiału wykonana jest płyta grzewcza wybranej kuchenki gazowej do zabudowy. Najtrwalsze produkty są ze stali nierdzewnej, jednak równie dobrze sprawdzają się produkty emaliowane. Ceramiki i szkła nie polecamy, gdyż bardzo szybko może ulec zniszczeniu.

Piekarnik kuchenki gazowej do zabudowy

Piekarnik w kuchence do zabudowy zazwyczaj zasilany jest prądem, dzięki czemu możesz umieścić go w dowolnie wybranym miejscu. Przed zakupem zwróć jednak uwagę na jego wielkość, a także zastosowane funkcje.

Piekarnik powinien umożliwiać nie tylko sterowanie obiema grzałkami osobno, ale również grillowanie. Funkcja ta pozwala na upieczenie wielu produktów w ulubiony sposób bez wychodzenia z domu. Proces realizowany jest dzięki grzałce o dużej mocy, która znajduje się w górnej części urządzenia. Ponadto piekarnik do zabudowy powinien posiadać termoobieg, czyli nic innego, jak system rozprowadzania gorącego powietrza, które opływając potrawę znacznie lepiej ją opieka.

Jeżeli chodzi o mechanizm wyjmowania blachy, najlepiej, aby były to drabinki lub prowadnice teleskopowe. Bez względu na to, które z tych rozwiązań będzie w Twoim piekarniku, możesz liczyć na wygodne manewrowanie blachą nawet z ciężką potrawą. Dodatkowo oba mają jeszcze jeden atut – bardzo łatwo je zdemontować celem umycia piekarnika w środku.

Bezpieczeństwo użytkowania kuchenki do zabudowy

Pamiętaj, że najważniejsze jest zawsze bezpieczeństwo. Możesz o nie zadbać nie tylko poprzez rozważne korzystanie z kuchenki gazowej, ale również zakup urządzenia wyposażonego w szereg cennych zabezpieczeń.

Jednym z najbardziej wartościowych jest zabezpieczenie przeciwwypływowe gazu. Zazwyczaj jest to specjalny czujnik umieszczony zaraz pod płytą. Jego zadaniem jest odcięcie dopływu gazu, kiedy płomień zgaśnie. W ten sposób ograniczasz ryzyko ulatniania się niebezpiecznego gazu.

Ponadto w domu, w którym są dzieci, istotna może okazać się również blokada przed przypadkowym uruchomieniem. Dzięki niej zablokujesz zarówno pokrętła, jak i przyciski i uniemożliwisz w ten sposób włączenie kuchenki przez dziecko.

Funkcje ułatwiające korzystanie z kuchenki

Do funkcji mających za zadanie ułatwienie korzystania z kuchenki gazowej zaliczyć można nie tylko wcześniej wspomnianą zapalarkę do gazu, ale również programator pracy piekarnika, minutnik, czy funkcję samooczyszczania.

Mamy nadzieję, że ten artykuł okazał się Tobie pomocny. Nie zapomnij napisać w komentarzu, jaką kuchnię gazową do zabudowy wybrałeś. Przed zakupem możesz sprawdzić również nasz najnowszy ranking kuchenek.