Patelnia to niewątpliwie jeden z najważniejszych produktów, bez którego przygotowywanie codziennych potraw byłoby raczej niemożliwe. Grillowany kurczak, jajka sadzone, a może przepyszny kotlet wieprzowy? Bez dobrej patelni przygotowanie tych wszystkich przysmaków mogłoby sprawić wiele trudności, jednak, zamiast zaopatrzyć się w tylko jedną patelnię, warto zdecydować się na zakup przynajmniej kilku rodzajów patelni, które przeznaczone są do przyrządzania zupełnie innych potraw. Jakie jednak rodzaje patelni dostępne są w sklepach i na co należy zwrócić uwagę podczas zakupu tego przedmiotu?

Ranking patelni Marzec 2024

Ranking ułożony jest według popularności kategorii produktów w serwisie nokaut.pl. Wszystkie linki występujące w zestawieniu są linkami affiliacyjnymi, dzięki którym zarabiamy i możemy rozwijać nasz serwis.

Najpopularniejsze rodzaje patelni

Jeszcze kilkadziesiąt lat temu niemal większość potraw przygotowywana była na tej samej patelni, jednak obecnie sklepowe półki uginają się od ciężaru różnego rodzaju patelni, które mają zupełnie inne przeznaczenie. Oczywiście w sklepach można w dalszym ciągu zakupić patelnię uniwersalną, na której z powodzeniem można smażyć dowolne potrawy. Taka patelnia zazwyczaj ma średnicę do ok. 30 cm i może być wykonana z różnego rodzaju materiałów. Niestety taka patelnia może się dosyć szybko zużyć, dlatego też znacznie lepiej zaopatrzyć się również w inne typy patelni, wśród których można wymienić w szczególności:

  • wok,
  • patelnię do ryb,
  • patelnię do naleśników,
  • patelnię grillową

Wok to tradycyjna chińska patelnia, na której z powodzeniem można przygotowywać tradycyjne dania kuchni azjatyckiej. Czym jednak patelnia ta wyróżnia się na tle innych patelni? Jest ona dosyć wysoka i zwęża się ku dołowi, jednak najbardziej charakterystyczne jest to, iż przygotowując potrawy na tej patelni te, które powinny być najmocniej usmażone, znajdują się na jej dnie, natomiast te, które powinny być tylko lekko podgrzane, umieszcza się na jej bokach.

⇒ Sprawdź jaki wok kupić w naszym artykule dedykowanym Wokom.

Patelnia do ryb odznacza się dosyć charakterystycznym, podłużnym kształtem, dzięki któremu na takiej patelni można bez problemu usmażyć rybę w całości bez konieczności dzielenia jej na mniejsze części. Taka patelnia dosyć często ma grillowane dno o lekko falistym podłożu, dzięki czemu można na niej smażyć ryby przy wykorzystaniu niewielkiej ilości tłuszczu.

Patelnia do naleśników ma niezbyt dużą średnicę, a oprócz tego jest płaska i ma płytkie brzegi, jednak najistotniejsze w niej jest to, iż jest dosyć lekka, dzięki czemu można ją bez problemu podrzucać, przekręcając tym samym naleśniki na drugą stronę.

Patelnia grillowa, jak sama nazwa wskazuje, przeznaczona jest do grillowania, a proces ten możliwy jest dzięki temu, iż dno patelni pokryte jest rowkami. Dzięki takiej konstrukcji nie trzeba w ogóle używać tłuszczu a ten, który wytapia się z mięsa, osiada na dnie rowków, dzięki czemu danie w ogóle nim nie przesiąka.

Powierzchnia i materiał z którego wykonane są patelnie

Podczas zakupu odpowiedniej patelni w pierwszej kolejności należy oczywiście zwrócić uwagę na jej przeznaczenie, jednak dosyć istotnym parametrem, który świadczy o jej przydatności do użycia jest zarówno powierzchnia, jak i materiał wykonania patelni. Biorąc pod uwagę to właśnie kryterium, patelnie można podzielić na:

  • patelnie miedziane,
  • patelnie aluminiowe,
  • patelnie teflonowe,
  • patelnie tytanowe,
  • patelnie żeliwne,
  • patelnie stalowe

Czym jednak różnią się między sobą te wszystkie patelnie? Patelnie miedziane przeznaczone są przede wszystkim dla profesjonalnych kucharzy, ponieważ aby smażyć na takiej patelni, należy mieć odpowiednie umiejętności. Największą zaletą miedzianych patelni jest to, iż dosyć szybko się nagrzewają, jednak równie długo utrzymują ciepło. Patelnie aluminiowe cieszą się w ostatnim czasie dosyć dużą popularnością, ponieważ aluminium to materiał będący bardzo dobrym przewodnikiem ciepła. Niestety aluminium podatne jest na korozję, a patelnia wykonana z tego materiału dosyć szybko traci ciepło. Kolejną cieszącą się dosyć dużą popularnością patelnią jest patelnia teflonowa, na której można z powodzeniem smażyć potrawy bez dodatku tłuszczu. Niestety teflon to materiał, który można bardzo łatwo porysować, dlatego też, aby tego uniknąć podczas smażenia potraw, można używać wyłącznie drewnianych akcesoriów gastronomicznych. Jeśli chodzi o patelnie tytanowe,to są one niezwykle odporne na proces ścierania, a także idealnie przewodzą one ciepło, podobnie zresztą, jak i patelnie żeliwne, które jednak są dosyć trudne w czyszczeniu, a oprócz tego mogą niestety rdzewieć (z tego też względu zaraz po myciu należy je wytrzeć do sucha). Ostatnim rodzaje patelni są patelnie stalowe, które dosyć wolno się nagrzewają, jednak nie wchodzą w żadne negatywne reakcje z przygotowywanymi potrawami.

Jaką patelnię wybrać i kupić?

Podczas zakupu patelni warto zwrócić uwagę na kilka dosyć istotnych kwestii. Pierwszą jest oczywiście rodzaj płyty grzewczej, ponieważ nie każda patelnia może nadawać się np. na indukcję. Obecnie w sklepach można znaleźć patelnie na płyty indukcyjne, jednak zdecydowana większość przeznaczona jest na kuchenki gazowe, które od dziesięcioleci cieszą się niesłabnącą popularnością. Jeśli chodzi o patelnie współpracujące z indukcją, to muszą one mieć właściwości magnetyczne, a także indukcyjne dno. Z tego też względu podczas zakupów warto sprawdzić, czy dana patelnia ma specjalny znaczek na opakowaniu, który świadczy o tym, iż patelnia nadaje się idealnie na indukcję. Kolejnym bardzo ważnym parametrem, na który należy zwrócić uwagę jest wielkość patelni, która uzależniona jest w głównej mierze od ilości domowników. W przypadku dużych rodzin najlepiej sprawdzi się oczywiście duża patelnia, na której za jednym zamachem będzie można przygotować dany posiłek. Jeśli chodzi natomiast o niezbyt duże rodziny, to mała lub średniej wielkości patelnia powinna być w zupełności wystarczająca. Aby umiejętnie i bez problemów korzystać z rozgrzanej patelni warto zwrócić uwagę na jej rączkę, która nie powinna się zbytnio nagrzewać, jednak równie ważne jest to, aby się nie ślizgała (grozi to poparzeniem). Z tego też względu najlepiej, aby była ona zabezpieczona warstwą drewna lub plastiku.

5/5 - (1 głosów)