Jak się okazuje, pieczenie w piekarniku wcale nie musi oznaczać korzystania z dużej, nieporęcznej kuchenki, która wyposażona jest w komorę tego typu. Z powodzeniem wystarczy mini piekarnik wolnostojący. Charakteryzuje się on zbliżonymi możliwościami, a przy tym jest zdecydowanie mniejszy. Zatem, jaki mini piekarnik kupić?

Jakiej mocy powinien być mini piekarnik?

Aby móc korzystać z mini piekarnika jak z jego pełnowymiarowego odpowiednika, powinien on mieć odpowiednią moc. Z powodzeniem wystarczy 1200 W. Dzięki takiej mocy z powodzeniem przeprowadzisz proces pieczenia nawet bardzo grubego kawałka mięsa. Ponadto zwróć uwagę na moc górnej grzałki, gdyż odpowiada ona za grillowanie. Optimum waha się w granicach 400 W.

Zdecydowanie nie polecamy piekarników wolnostojących o łącznej mocy 400 W. Nie sprawdzą się one w większości kuchni, ponieważ jedyną czynnością, na którą pozwolą, jest podgrzewanie wcześniej upieczonych potraw.

Jaki piekarnik do zabudowy kupić?

Pamiętaj też, aby mini piekarnik, który zamierzasz kupić, posiadał regulację mocy. Dzięki tej funkcji ustawisz moc odpowiednią do produktu, który aktualnie przygotowujesz i unikniesz niedopieczenia lub spalenia.

Wymiary piekarnika wolnostojącego

Przed zakupem koniecznie sprawdź wymiary urządzenia, nad którego zakupem się zastanawiasz, ponieważ może okazać się, że nie zmieści się ono w planowanym miejscu. Producenci zazwyczaj podają nie tylko wymiary zewnętrzne, ale również wewnętrzne. Na nie również zwróć uwagę. Komora piekarnika powinna być na tyle duża, aby bezproblemowo zmieściło się w niej standardowe naczynie żaroodporne.

Mini piekarnik elektryczny, czy halogenowy?

Jeżeli potrzebujesz nowoczesnego piekarnika elektrycznego, bez wątpienia powinieneś kupić mini piekarnik halogenowy. Ma on jednak swoje wady. Kluczową jest to, że ma on z góry określony, cylindryczny kształt. Ponadto zastosowana technologia zajmuje dużo miejsca, dlatego urządzenie tego typu nie będzie tak małe, jak te wykorzystujące prąd.

⇒ Nie wiesz jaka mikrofalówka będzie najlepsza? Przeczytaj!

Piekarniki wolnostojące elektryczne są zdecydowanie praktyczne nie tylko ze względu na wymiary. Zazwyczaj posiadają dwie, osobne grzałki, co oznacza, że możliwe jest podgrzewanie potrawy z dwóch stron. Ponadto potrzebują mniej energii do tego, aby nagrzać się do maksymalnej temperatury.

Funkcje dodatkowe mini piekarnika

Jeśli potrzebujesz mini piekarnika, który będzie w pełni funkcjonalny, nie możesz zapomnieć o praktycznych funkcjach dodatkowych. Do takich zalicza się:

  • rozmrażanie produktów,

  • grill,

  • podtrzymywanie temperatury umieszczonej wewnątrz potrawy,

  • termoobieg,

  • wypiekanie chleba.

Jeśli zależy Ci na tych funkcjach, nie wahaj się przed zakupem mini piekarnika, który je posiada. Zazwyczaj działają one bardzo dobrze, ale przed podjęciem ostatecznej decyzji o kupnie sprawdź opinie użytkowników, a także ranking piekarników.

Mini piekarnik do zabudowy, czy wolnostojący?

W tej kwestii wszystko zależy od Twoich upodobań, a także możliwości. Jeśli projektujesz lub remontujesz swoją kuchnię, możesz pozwolić sobie na piekarnik do zabudowy. Pamiętaj jednak, że będzie to znacznie mniejszy sprzęt w porównaniu do klasycznego odpowiednika, dlatego kuchnia również powinna być stosunkowo mała. Jedynie wtedy wszystko będzie się komponować.

⇒ Przeczytaj: Ranking grilli elektrycznych 2022

Z kolei piekarniki wolnostojące polecamy do zaprojektowanych już kuchni. Wtedy urządzenie tego typu będzie stanowiło praktyczny dodatek, który z powodzeniem ustawisz na jednej z szafek kuchennych.

Jaki mini piekarnik wybrać i kupić?

Mamy nadzieję, że kwestia parametrów jest jasna. Wybieraj je tak, aby odzwierciedlały Twoje potrzeby. Nie zapomnij o sprawdzaniu mocy mini piekarników, ponieważ od niej zależy, jak będziesz mógł użytkować dane urządzenie. Jeśli nadal masz wątpliwości, który piekarnik wybrać, sprawdź ranking, który jest pod tym artykułem.

Ranking mini piekarników 2022