Grillowanie na stałe wpisało się na listę polskich tradycji. Co, jednak kiedy pogoda nie rozpieszcza, a my chcemy raczyć się świeżo grillowaną karkówką lub kiełbasą? Wtedy nie pozostaje nic innego, jak grill elektryczny. Dlatego jaki wybrać? Tego dowiesz się z naszego artykułu!

Grille elektryczne – rodzaje i podział

Najbardziej podstawowy podział dzieli grille elektryczne pod względem konstrukcji. W związku z tym wyróżniamy: grille elektryczne z płytą, rusztem i raclette. Ze względu na łatwość czyszczenia polecamy rozwiązanie wykorzystujące płytę lub grill typu raclette. Pierwszy, polecany przez nas rodzaj urządzeń charakteryzuje się obecnością teflonowej płyty, która umieszczona jest nad grzałką. Dzięki temu możliwe było zastosowanie rynienek, którymi tłuszcz spływa do podstawionego pojemnika.

Grill elektryczny typu raclette jest znacznie bardziej rozbudowany. Górę urządzenia tworzy okrągła płyta służąca do grillowania. Pod nią natomiast znajdują się niewielkie patelnie, przy których pomocy możesz przygotować inne potrawy. Wadą tego rozwiązania jest fakt, że tłuszcz nie jest odprowadzany poza urządzenie.

Ponadto grille elektryczne można podzielić na stołowe i stojące. Jak nie trudno się domyślić, pierwszy typ przeznaczony jest do użytkowania w domach. Z powodzeniem mieści się na standardowym stole, dlatego grillowanie przy jego pomocy możliwe jest nawet w zamkniętych przestrzeniach.

→ Opisy konkretnych modeli znajdziesz w naszym artykule Grill elektryczny – Ranking 2022. Polecane modele i najniższe ceny.

Grille stojące są znacznie większe, dlatego polecamy je osobom, które poszukują urządzenia na balkon lub taras. Wyglądem przypominają grille na węgiel, dlatego na pierwszy rzut oka nie jest możliwe prawidłowe rozpoznanie typu urządzenia.

Grill elektryczny stojący
Grill elektryczny stojący

Kontrola zasilania

Wydawać by się mogło, że każde urządzenie elektroniczne posiada przycisk odpowiedzialny za włączanie i wyłączanie zasilania. Niestety, nie w przypadku grilla elektrycznego. Sprzęt ten równie dobrze może pracować już po włożeniu wtyczki do gniazdka, dlatego zwróć uwagę na to, czy wybrane przez Ciebie urządzenie posiada dodatkowy przycisk zasilania.

Moc grilla elektrycznego

Moc odpowiada za czas nagrzewania urządzenia i grillowania potraw, dlatego, jeśli zależy Ci na tym, aby grillowane przez Ciebie produkty były gotowe po krótkim czasie – wybierz grilla elektrycznego o dużej mocy, najlepiej powyżej 1500 W. Dzięki temu nie będziesz musiał długo czekać na nagrzanie się grzałki, a produkty będą gotowe po zaledwie kilkunastu minutach.

Regulacja temperatury w grillu elektrycznym

Są takie potrawy, które wymagają przygotowywania w określonych warunkach bez względu na to, czy je gotujesz, pieczesz, czy grillujesz. Dlatego też wybrane grille elektryczne dostępne na rynku mają funkcję regulacji temperatury. Dzięki niej za pomocą pokrętła lub wygodnych w użyciu przycisków możesz dostosować temperaturę do grillowanego przez siebie produktu.

Funkcje dodatkowe i wyposażenie grilla elektrycznego

Funkcje dodatkowe polecamy dwie: pomiar grubości mięsa i regulację położenia górnej płyty. Dzięki pierwszej funkcji nie będziesz zmuszony do zastanawiania się lub pytania znajomych o czas grillowania danego typu mięsa, ponieważ urządzenia ustawi go za Ciebie! Wystarczy, że włączysz tę funkcję i pozwolisz maszynie działać!

Druga funkcja powinna znajdować się w grillach zamykanych. Dzięki niej dostosujesz odległość pomiędzy grillowanym produktem a górną płytą grzewczą, a co za tym idzie – wpłyniesz na czas i stopień grillowania. Ponadto grill powinien posiadać również diodę sygnalizującą pracę i stopień nagrzania płyty.

W zestawie z grillem elektrycznym najczęściej otrzymujemy łopatkę do mięsa i książeczkę z przepisami. Jednak wybrani producenci decydują się dołożyć do zestawu tackę na tłuszcz, dzięki czemu nie musisz poświęcać domowego naczynia.

Jaki grill elektryczny wybrać?

Grille elektryczne podbijają rynek, dlatego warto wybrać odpowiedni do swojego domu. Urządzenia tego typu nie mają wielu parametrów technicznych, dlatego warto skupić się na wygodzie użytkowania. Zarówno jeżeli chodzi o grillowanie, jak i czyszczenie. Obie te czynności powinny być do bezproblemowego wykonania w każdych warunkach. Jeżeli masz problem z podjęciem decyzji, sprawdź opinie użytkowników danego sprzętu, a także ranking, który jest pod tym tekstem.

Grill elektryczny – ranking 2022