Wybór i kupno najlepszego ekspresu do kawy nie jest łatwe. Rodzajów urządzeń tego typu jest wiele, a każdy z nich charakteryzuje się odmiennymi parametrami, dlatego nie trudno jest pogubić się w tym wszystkim. Dlatego też powstał ten artykuł, w którym dokładnie wyjaśniamy, jak wybrać najlepszy ekspres do kawy, aby spełniał on wszystkie wymagania stawiane przez użytkowników. Przeczytaj też nasz poradnik ekspres do kawy. Jaki wybrać – ciśnieniowy czy przelewowy? Ranking 2022.

Rodzaje ekspresów do kawy

Najbardziej podstawowy podział ekspresów do kawy zawiera urządzenia takie, jak ekspresy ciśnieniowe i przelewowe. Ponadto urządzenia ciśnieniowe dzielą się na:

  • ręczne,

  • automatyczne,

  • kawiarki.

Ekspresy możemy podzielić również na wolnostojące i do zabudowy. Ekspresy wolnostojące są w pełni samodzielnymi urządzeniami, które możemy ustawić w dowolnie wybranym przez siebie miejscu. Parzenie przy ich pomocy jest niezwykle wygodne, ale wymaga od nas częstego napełniania wodą, kawą, czy kapsułkami.

Ekspresy do zabudowy z kolei montujemy w ściśle przeznaczonym do tego miejscu. Ich główną zaletą jest fakt, że tworzą jednolitą całość z meblami znajdującymi się w danym pomieszczeniu, dlatego wyróżniają się wyjątkowym designem. Urządzenia tego typu wymagają jednak podłączenia do ujęcia bieżącej wody, co może stanowić problem, kiedy planujesz zakup do stworzonej już kuchni. Nie mniej, jednak polecamy ten rodzaj ekspresów, gdyż są one bardzo nowoczesne.

Najlepszy ekspres ciśnieniowy – czym się charakteryzuje?

Pierwszy typ najlepszych ekspresów do kawy, jak nazwa sama wskazuje, do pracy wykorzystuje wysokie ciśnienie. Wytwarzane jest ono przez specjalną pompę, która ma wpływ na każdy etap parzenia kawy. Cały proces wygląda tak, że woda po zagotowaniu tłoczona jest do pojemnika z kawą, gdzie następuje parzenie. Następnie kawa jest przelewana do filiżanki ustawionej na specjalnej podstawce lub na stole.

Ponadto ekspresy ciśnieniowe do zabudowy często doposażane są w spieniacz mleka, kratkę do zbierania resztek kawy, czy dodatkowy dozownik, dzięki któremu przygotujesz wiele filiżanek kawy w tym samym czasie.

Ekspres ciśnieniowy z wieloma dyszami
Ekspres ciśnieniowy z wieloma dyszami

Zaletą ekspresów wykorzystujących wysokie ciśnienie jest wszechstronność, a także możliwość automatyzacji. Przy ich pomocy będziesz w stanie zaparzyć każdy rodzaj kawy, co nie powinno umknąć wielbicielom tego rodzaju trunku. Dodatkowo warto zaznaczyć, że ekspresy ciśnieniowe do zabudowy są znacznie bardziej zaawansowane technologicznie w porównaniu do urządzeń przelewowych. Wiele z nich posiada wbudowany młynek, do którego wystarczy wsypać ziarna kawy i oczekiwać na gotowy napar. Ich wadą jest jedynie wyższa cena.

Ekspres do kawy przelewowy – czy warto?

Najlepszy ekspres przelewowy tworzą cztery, proste elementy: pojemnik na kawę, filtr, dzbanek i płyta grzewcza. Każdy z nich jest ważny, ponieważ bierze udział w innym procesie parzenia kawy, który jest jedną całością. Jednak najważniejszy jest dzbanek i filtr, ponieważ to do dzbanka trafia zaparzona kawa, a od filtra zależy jakość naparu. Oba elementy powinny być wykonane z jak najlepszych materiałów, aby mogły cechować się należytą wytrzymałością i jakością.

Parzenie kawy zazwyczaj przebiega w następujących krokach:

  1. Włożenie filtra do pojemnika na kawę.

  2. Wsypanie zmielonej już kawy.

  3. Pobieranie wody ze zbiornika do komory, w której jest podgrzewana.

  4. Przelanie wody do pojemnika z kawą, a następnie do filiżanki.

Najlepsze ekspresy przelewowe wybierane są głównie ze względu na cenę, łatwość użycia i możliwość przygotowania kilku filiżanek kawy. Parzenie przy ich pomocy nie jest jednak krótkie i wymaga większego nakładu pracy.

Najważniejsze aspekty wyboru najlepszego ekspresu do kawy

Moc ekspresu do kawy

Wartość mocy mówi o tym, jak mocną grzałkę zastosowano w danym ekspresie. Ponadto parametr ten wpływa na czas parzenia kawy, dlatego, jeśli zależy Ci na jak najkrótszym oczekiwaniu na świeżo zaparzoną filiżankę – wybierz ekspres do zabudowy o dużej mocy. Najlepsze ekspresy charakteryzują się parametrem tym oscylującym wokół 1000 W, co pozwala na przygotowanie kawy w ciągu 2 minut.

Rozmiary ekspresu do kawy

Nie jest tajemnicą, że wybranie ekspresu do zabudowy jest zdecydowanie łatwiejsze. Standardowe meble kuchenne mają z góry określoną szerokość, która wynosi 60 cm lub 40 cm. Dlatego też wystarczy zmierzyć szerokość miejsca, w którym będzie zamontowane urządzenie i względem pomiaru wybrać najlepszy ekspres do kawy.

W przypadku ekspresów wolnostojących trzeba być znacznie bardziej rozważnym. Zwłaszcza jeżeli chcesz dokonać zakupu urządzenia w pełni automatycznego, ponieważ jego wymiary są naprawdę duże. Warto przed dokonaniem zamówienia przygotować odpowiednie miejsce i dokonać jego pomiarów, aby później nie okazało się, że użytkowanie ekspresu nie jest możliwe ze względu na brak miejsca.

Młynki do kawy z dawnych lat. Mielenie przy ich pomocy wymagało dużego nakładu pracy.
Młynki do kawy z dawnych lat. Mielenie przy ich pomocy wymagało dużego nakładu pracy.

Ciśnienie generowane przez ekspres do kawy

Od maksymalnego ciśnienia, jakie będzie w stanie wytworzyć dany ekspres do zabudowy, bądź też wolnostojący zależy rodzaj kawy, jaki będziesz mógł zaparzyć przy pomocy wybranego urządzenia. Pod względem generowanego ciśnienia wyróżniamy:

  • ekspresy wysokociśnieniowe – zdolne do wtłaczania wody pod ciśnieniem aż 9 barów, idealne do kaw aromatycznych ozdobionych pianką. Czas parzenia napary w ekspresach wysokociśnieniowych wynosi zazwyczaj około 30 sekund.

  • Ekspresy niskociśnieniowe – są znacznie słabsze, ponieważ pompa generuje jedynie 4 bary. Czas parzenia kawy jest długi i nie są usuwane z niej szkodliwe aminokwasy.

Jak łatwo można wywnioskować, polecamy najlepsze ekspresy wysokociśnieniowe. Mimo większej ceny bardzo dobrze spiszą się w rękach tych, którzy każdego dnia chcą raczyć swoje podniebienie wyjątkową, świeżo zmieloną i zaparzoną kawą wybranego przez siebie typu.

Jak wybrać najlepszy ekspres do kawy?

Mamy nadzieję, że ten artykuł przynajmniej w małym stopniu pomógł Ci dokonać właściwego wyboru najlepszego ekspresu do kawy. Jeżeli przeanalizowałeś wszystkie parametry i funkcje, ale nadal nie wiesz, czy dany ekspres sprawdzi się w Twojej kuchni, sprawdź opinie o wybranym przez siebie urządzeniu. Pamiętaj również o rankingu ekspresów, który umieszczamy poniżej. Wybierając urządzenie, które się w nim znajduje, masz pewność, że będzie ono najlepsze w swojej klasie.

Ranking ekspresów do kawy 2022