Każda osoba, która miała okazję spróbować wyrobów wędliniarskich, przyrządzonych w naturalny sposób, według receptur naszych babć, od razu wyczuła kolosalną różnicę w smaku, w porównaniu do wędlin, które zalegają na półkach marketów. Jeśli cenisz sobie szynkę bez szkodliwych konserwantów, a dodatkowo pasjonują Cię eksperymenty kulinarne na własną rękę, to zdecydowanie powinieneś dokonać zakupu tego urządzenia. Szynkowar to w dużym skrócie naczynie kuchenne, które umożliwia parzenie szynek i mielonek. Tak przyrządzone wędliny posiadają idealną, charakterystyczną strukturę, oraz są pozbawione toksycznych substancji.

Jak jest zbudowany szynkowar?

Mimo wciąż niewielkiej popularności tego naczynia, dostępne są jego rozmaite wersje. Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na materiał, z którego szynkowar został wykonany. Sprzedawcy oferują szynkowary ze stali nierdzewnej, aluminiowe i z tworzywa sztucznego. Materiał w znacznym stopniu rzutuje na cenę. Najtańsze wersje z tworzywa sztucznego, chociaż są wytrzymałe, mogą sprawić, że mięso będzie zwyczajnie trącić plastikiem. Istotnym parametrem, na który powinniśmy zwrócić uwagę, jest również kształt. Tutaj producenci wykazują się często nie lada pomysłowością – możemy zakupić szybkowary owalne, walcowate, bardziej podłużne lub o budowie przypominającej bardziej prostopadłościan. Oczywiście, po uwzględnieniu własnych potrzeb konsumenckich, czyli ustaleniu prawdopodobnego spożycia, dopasowujemy pojemność naczynia. Jeśli planujesz raczej degustację w niewielkim gronie, kilogramowy szynkowar zaspokoi twoje potrzeby. Dobrej jakości szynkowar powinien być wyposażony w termometr i spiralę dociskową. Termometr zapewni nam kontrolę nad temperaturą parzenia. Z kolei spirala dociskowa w odpowiedni sposób ściśnie mięso, dzięki czemu wędliny uzyskają pożądaną konsystencję. Przydatnym asortymentem będą również woreczki, aczkolwiek tutaj zdania są podzielone. Wielu użytkowników szynkowarów po prostu z nich nie korzysta. W zależności od materiału i wszystkich dodatków, ceny kształtują się od 30 do nawet 300 złotych. Na domowe potrzeby powinien wystarczyć szynkowar za 100-150 złotych.

Gdzie kupić szynkowar? Jaki wybrać i kupić?

Zakup internetowy wcale nie musi kojarzyć się z kupowaniem kota w worku. Bez najmniejszych problemów znajdziemy witryny internetowe specjalistycznych sklepów. Lecz zamiast wykorzystać wielkie platformy transakcyjne zdecydowanie lepiej poszukać mniejsze przedsiębiorstwa, które oferują wyposażenie kuchenne. Stron, na których możemy zamówić szynkowary jest całkiem sporo, najbardziej racjonalnym rozwiązaniem będzie niestety żmudne, ale skuteczne porównywanie asortymentu. Profesjonalne firmy same służą fachową poradą. Poszukajmy informacji o gwarancji urządzenia i dostępności wszelkich modyfikacji, a także promocjach okolicznościowych. Można także zasięgnąć opinii na forach internetowych, wtedy otrzymamy wsparcie od osób bogatszych o doświadczenie w użytkowaniu podobnych naczyń.

Rodzaje wędlin, które nadają się do parzenia w szynkowarze

Możliwości tego prostego wbrew pozorom naczynia wcale nie kończą się na szynce. W zależności od posiadanych umiejętności peklowania i marynowania, oraz sposobów parzenia, możemy postarać się o wiele różnych, smakowitych mięs. Najpopularniejsze to:

  • szynka wieprzowa
  • mielonka
  • rolady mięsne
  • karkówka
  • schab
  • pasztet
  • boczek
  • golonka

Nawet jeśli nie masz zielonego pojęcia o marynowaniu i peklowaniu nie zniechęcaj się! W internecie jest mnóstwo fachowych porad i filmików instruktażowych. Czasami w bibliotekach można znaleźć stare podręczniki do preparowania wędlin, które również będą pomocne.

Jak działa szynkowar?

Całkowity proces przygotowania wędliny jest dosyć czasochłonny, niemniej jednak warto się poświęcić, mając na uwadze nieporównywalną jakość i korzyści zdrowotne z parzenia szynki na własny użytek. Zaczynamy od zamarynowania/zapeklowania szynki i włożenia jej do naszego szynkowaru. Następnie korzystamy z opisanej wyżej spirali dociskowej. Odpowiednio dociśnięte mięso należy odłożyć do lodówki na jedną dobę. Później napełniamy garnek wodą i parzymy przynajmniej dwie godziny, licząc od momentu osiągnięcia temperatury optymalnej (jest ona zaznaczona na termometrze, wynosi od 75 do 95 stopni). Po wyparzeniu i przetarciu szynkowaru czekamy aż mięso przestygnie, a potem ponownie chowamy do lodówki, tym razem na dwa dni. W końcu otrzymujemy upragniony produkt końcowy – kruchą i delikatną szynkę, z dużą wartością odżywczą.

Korzyści z używania szynkowaru

Naszpikowane całą Tablicą Mendelejewa wędliny z marketów zniechęcają do jedzenia mięsa. Ale nie zapominajmy, że to wędliny są bardzo ważne w zbilansowanej diecie. Oprócz wspomnianej już przewadze nad wędlinami sklepowymi warto zjeść szynkę z naszego magicznego naczynia również z innych powodów. Po pierwsze – parzone wędliny zawierają dużą ilość białka, którego odpowiednie dawkowanie może okazać się kluczowa w przypadku terapii niektórych chorób. Nie zapominajmy, że szynkowar będzie dla nas rozwiązaniem innowacyjnym, zwiększymy więc tym samym nasze umiejętności kulinarne i poznamy nowe możliwości. Pieczołowite przygotowanie wędliny dostarczy nam sporą dawkę satysfakcji, już podczas konsumpcji. Ponadto możemy zaprosić gości na degustację (w końcu koneserów wędlin w naszym kraju jest mnóstwo) i pochwalić się własnymi wyrobami mięsnymi.

Szynkowar w erze alternatywnych rozwiązań

Dzięki zwiększonemu przepływowi informacji wzrosła świadomość konsumentów. Staliśmy się bardziej wybredni i wymagający jako klienci i coraz częściej odwracamy się od konserwowanej i modyfikowanej genetycznie żywności. Tęsknota za pysznymi wyrobami z gospodarstw, które wielu z nas pamięta, z pobytu u dziadków na wsi, sprawia, że chętnie decydujemy się na produkowanie żywności na własny użytek. Ten pozytywny i prozdrowotny trend zbiera swoje żniwo – coraz więcej Polaków samemu piecze chleb, uprawia rośliny (nawet przy ograniczonych warunkach) a także parzy szynkę w szynkowarze. To malutki cegiełka do budowy zdrowego i świadomego społeczeństwa.

Ranking szynkowarów 2022