Robot kuchenny jest na tyle wszechstronnym urządzeniem, że pozwala na zautomatyzowanie wielu czynności wykonywanych w kuchni. Dysponując wysokiej jakości sprzętem, nie będziesz potrzebować do sprawnego gotowania innych urządzeń, dlatego warto dokonać jego zakupu. Zatem, na co zwrócić uwagę? Jaki robot kuchenny wybrać?

Moc silnika w robocie kuchennym

Moc silnika zastosowanego w robocie kuchennym powinna być na tyle duża, aby urządzenie radziło sobie z wieloma czynnościami najczęściej wykonywanymi w kuchni. Jeśli zależy Ci na tym, aby Twój robot radził sobie, między innymi z zagniataniem ciasta – omijaj najsłabsze urządzenia. Zdecydowanie lepszym wyborem okażą się propozycje średniopółkowe, których moc wynosi około 600 W.

Najlepsze roboty kuchenne mają silnik o mocy większej niż 1000 W. Jest ona wystarczająca do tego, aby wykonywać naprawdę trudne, wymagające dużej siły zadania. Warto w tym miejscu zaznaczyć, że sprzęt dysponujący dużym zapasem mocy ma jeszcze jedną, ważną zaletę – płynną regulację obrotów. Będzie ona szczególnie przydatna podczas wykonywania wieloetapowych prac, których w kuchni nie brakuje.

Przystawki do robota kuchennego

Przystawki robotów kuchennych dzielimy na podstawowe i dodatkowe. Pierwszy typ obejmuje elementy takie, jak kubek miksujący, malakser i pojemnik do wyrabiania ciasta. Szczególnie ważny jest kubek miksujący, czyli odpowiedniej wielkości pojemnik, dzięki któremu uzyskujemy blender. Przed zakupem wybranego urządzenia sprawdź pojemność kubka, a także zastosowane w nim noże. Decyzję podejmuj zgodnie z zasadą: im więcej, tym lepiej.

Pamiętaj, że nie każdy robot kuchenny umożliwia zamontowanie przystawek niestandardowych. Dlatego, jeśli zależy Ci na korzystaniu z konkretnych funkcji – sprawdź, czy są one przewidziane do wybranego przez Ciebie urządzenia. Wśród przystawek dodatkowych niezmiernie królują sokowirówki, obieraczki, maszynki do mielenia, czy wyciskarki do cytrusów.

Misa w robocie kuchennym

Misa jest integralną częścią każdego robota kuchennego, dlatego warto zwrócić uwagę na jej parametry i jakość. Najtańsze urządzenia zazwyczaj posiadają plastikową misę. Nie polecamy ich, ponieważ mają jedynie jedną zaletę – niską wagę. Poza tym są nie praktyczne, szybko się niszczą i nie można ich myć w zmywarce.

Roboty kuchenne wyższej klasy posiadają misę wykonaną ze stali nierdzewnej. Materiał ten znacznie lepiej się sprawdza, ponieważ jest nie tylko trwały, ale również wygodny w codziennym użytkowaniu. Po skończonej pracy możesz zdjąć misę i umyć ją w zmywarce, co oszczędza masę pracy. Wada to niestety większa waga.

Zastosowane zabezpieczenia

Roboty kuchenne są urządzeniami, z którymi warto obchodzić się niezwykle umiejętnie. Posiadają one wiele ruchomych i ostrych elementów, które w najbardziej nieodpowiednim momencie mogą zrobić nam krzywdę. Ponadto warto wybrać sprzęt, który posiada zabezpieczenia elektroniczne, które kilkukrotnie zwiększą poziom bezpieczeństwa podczas użytkowania.

Szczególnie ważne jest zabezpieczenie przed uruchomieniem robota bez zamontowanej pokrywy. Najczęściej tworzy je odpowiedni czujnik elektroniczny, który odcina zasilanie w momencie, gdy na urządzeniu nie znajduje się pokrywa lub jest ona nieprawidłowo zamocowana. Sprawdź również, czy funkcja ta wspierana jest przez hamulec błyskawicznie zatrzymujący noże.

Jaki robot kuchenny?

Wybierając robot kuchenny do swojej kuchni, zwróć uwagę, przede wszystkim na funkcje, jakie oferuje. Jeżeli nie jest możliwe wykorzystywanie danego urządzenia w planowany przez Ciebie sposób – zdecyduj się na inne. Wiele opcji dostępnych jest po dokupieniu dodatkowych elementów – warto o tym pamiętać. Nie zapomnij również o zastosowanych zabezpieczeniach, ponieważ bezpieczeństwo użytkowania zawsze powinno stać na pierwszym miejscu.

Jakiego robota kuchennego wybrałeś? Pochwal się w komentarzu! Sprawdź również nasz ranking.

Ranking robotów kuchennych 2022