Krojenie nożem potrafi być uciążliwe, zwłaszcza, gdy noże są tępe, a skóra chleba bardzo twarda. Męczysz się i próbujesz ukroić w miarę równe kromki chleba, a tu nic z tego. W dodatku jeszcze trzeba wyciągnąć, a potem umyć deskę, bo na stole kroić szkoda – w końcu nóż skutecznie niszczy i rysuje. Wiele osób, zmęczonych uciążliwym, tradycyjnym sposobem krojenia chleba, decyduje się na urządzenie, które jest specjalnie do tego przeznaczone. Krajalnica do chleba może okazać się tym, czego potrzebujesz. Wiemy, że wybór krajalnicy może przyprawić o zawrót głowy, dlatego przygotowaliśmy poradnik, który Ci w tym pomoże.

Ranking krajalnic do chleba Marzec 2024

Ranking ułożony jest według popularności kategorii produktów w serwisie nokaut.pl. Wszystkie linki występujące w zestawieniu są linkami affiliacyjnymi, dzięki którym zarabiamy i możemy rozwijać nasz serwis.

Rodzaje krajalnic do chleba

Wybierając krajalnicę, musisz też, poza nożem i rodzajem, zwrócić uwagę na poniżej przedstawione właściwości.

  • Zakres regulacji grubości krojenia. Sprawdź, w jakim zakresie możesz regulować grubość krojonych plasterków. Im większy zakres, tym cieńsze kromki chleba ukroisz.
  • Możliwość regulacji szybkości krojenia. Zwróć uwagę, czy model posiada możliwość regulowania szybkości krojenia, ale tylko pod warunkiem, że zależy Ci na szybkim krojeniu. Standardowo, w modelach bez takiej opcji, moc krojenia to 100 – 200 W.
  • Materiał, z którego wykonano korpus. Dowiedz się, czy jest zrobiony z tworzywa sztucznego, czy ze stali i metalu. Nietrudno się domyślić, że wpływa to znacząco na wagę sprzętu. Jeżeli nie chcesz podnosić ciężarów, postaw raczej na to, na co stawia większość – tworzywo sztuczne.
  • Sposób, w jaki krajalnica pracuje. Jeżeli to krajalnica elektryczna, to włącza się ją przyciskiem. Nie zawsze jednak jest to po prostu „wciśnięcie raz” i tyle. Są dwa typy – albo krajalnica działa tylko wtedy, gdy trzymasz przycisk, albo krajalnica działa po wciśnięciu przycisku, a po ponownym naciśnięciu – wyłącza się. Pierwszy typ może okazać się bezpieczniejszy.
  • Rodzaj podajnika. To podstawka, na której umieszczasz krojony produkt. Stalowa będzie lepszym rozwiązaniem niż plastikowa – jest mniej podatna na niszczenie się. Zwróć również uwagę, czy podajnik można przesuwać – to znacząco ułatwia pracę.

Jaką krajalnicę do chleba kupić?

Na rynku znajdziesz dwa podstawowe rodzaje krajalnic – elektryczną i mechaniczną. Krajalnica elektryczna do chleba to taka, która w zasadzie nie wymaga od Ciebie żadnego nakładu pracy. Podłączasz do prądu, ustawiasz i cała praca odbywa się za Ciebie. Będzie to doskonały wybór, gdy dużo kroisz – nie tylko chleba, ale też wędlin, mięsa, sera i innych produktów. W przypadku, gdy kroisz niewiele, na przykład raz czy dwa w tygodniu, w zupełności wystarczy Ci krajalnica mechaniczna do chleba. Pokroisz nią nie tylko chleb, ale też inne produkty, przy czym ten rodzaj wymaga od Ciebie ręcznego obracania nożem za pomocą specjalnego chwytaka.

⇒ Piecz pyszny domowy chleb dzięki wypiekaczowi do chleba!

Wiesz już, że krajalnica do chleba może być elektryczna lub mechaniczna. Musisz jeszcze zdecydować, czy interesuje cię wolnostojąca, czy może do zabudowy. Krajalnica do zabudowy ma tak naprawdę sens tylko wtedy, gdy projektujesz kuchnię na nowo i zamierzasz zabudować krajalnicę. Wtedy warto dopasować ją stylem do pozostałych sprzętów AGD, które będą znajdować się w kuchni. O wiele tańszym i prostszym wyborem będzie jednak krajalnica wolnostojąca, chociaż trzeba przyznać, że jeśli chodzi o wady, to jest głośniejsza niż krajalnica do zabudowy.

Zobacz powiązane rankingi i poradniki:

Najlepsze krajalnice do chleba

Wybór krajalnicy to również wybór właściwego noża obrotowego. Tutaj trzeba zwrócić szczególną uwagę, bowiem na nic zda Ci się sprzęt z byle jakim nożem. Dobra krajalnica do chleba ma nóż wykonany ze stali nierdzewnejtytanu albo stali chromowo-węglowej. Samo ostrze natomiast powinno być hartowane, co zapewni mu trwałość i odporność na rozmaite czynniki zewnętrzne. Zależnie zaś od potrzeb, zdecyduj się na nóż gładki albo z ząbkami, tyle że tutaj sprawa może nie być łatwa, bo na ogół krajalnice wyposażane są tylko w uniwersalne noże z ząbkami. Niestety ten typ noża niezbyt nadaje się do krojenia innych produktów. Jeżeli ma to być jednocześnie krajalnica do chleba i wędlin, powinieneś poszukać takiego zestawu, w którym producent, poza uniwersalnym nożem, dodał również nóż gładki.

Domowa krajalnica – kiedy jest dobrym pomysłem?

Jeżeli lubisz samemu decydować o grubości chleba, wędlin, sera, to zdecydowanie powinieneś zainwestować w dostosowaną do Twoich potrzeb krajalnicę. Krojenie nożem bywa męczące, zwłaszcza, gdy wieczorem masz ochotę przekąsić coś po pracy, a okazuje się, że musisz pokroić trochę wyschnięty bochenek chleba. Wszędzie leżą okruchy, kromki są nierówne, chleb się szarpie, a nóż znowu jest nienaostrzony. Jeżeli cenisz sobie komfort i czystość, krajalnica do chleba, a nawet taka, która jest również do wędlin, sera i warzyw, będzie fantastycznym wyborem – zwłaszcza, że produkty, takie jak np. pomidor, też ciężko się kroi. Pamiętaj jednak, że w przypadku, gdy sprzęt ma być przeznaczony również do innych produktów, musisz zaopatrzyć się w gładki nóż. Tylko wtedy masz gwarancje precyzyjnego i delikatnego krojenia tak wrażliwych na uszkodzenia warzyw, jak wspomniany wcześniej pomidor.

Oceń