Zmywarka jest urządzeniem, które pozwala zaoszczędzić nie tylko pracy, ale również pieniędzy. Zmywanie przy jej użyciu wymaga znacznie mniejszych nakładów wody, dlatego zmywarki bardzo często znajdują swoje miejsce w Polskiej kuchni. Ponadto zaleta w postaci możliwości montażu zmywarki do zabudowy zwiększa możliwości aranżacji wnętrza, obok czego nie mogą przejść obojętnie osoby chcące uzyskać idealną harmonię w swojej kuchni. Zatem, jaką zmywarkę kupić do zabudowy?

Klasa energetyczna zmywarki do zabudowy

Aby zmywanie było w pełni ekonomiczne, warto wybrać zmywarkę o jak najlepszej klasie energetycznej. Informacja o niej znajduje się najczęściej w przedniej części urządzenia, a oznacza ni mniej, ni więcej, jak to, ile prądu zużywa zmywanie 12 kompletów naczyń.

Dla ułatwienia wyboru klasa energetyczna podawana jest za pomocą skali, w której A+++ oznacza najmniejsze zużycie prądu, a D największe. Celuj zawsze w urządzenie o lepszej klasie energetycznej, ponieważ różnica pomiędzy poszczególnymi poziomami może być znacząca.

Pojemność i szerokość zmywarki do zabudowy

Wybór odpowiedniej pojemności zmywarki powinien zależeć, przede wszystkim od ilości dostępnego miejsca w kuchni, wielkości rodziny i liczby naczyń, które trzeba zmyć w ciągu dnia. Ponadto na całkowitą pojemność wpływ ma również szerokość urządzenia. Krótko mówiąc, im jest szersze, tym więcej naczyń zmieści się do środka.

Zgodnie z tym stwierdzeniem, zmywarka kompaktowa zmieści od 4 do 6 kompletów naczyń. Przypominamy, że za komplet uznajemy talerz płaski, głęboki, mały talerzyk, zestaw sztućców i kubek. Z racji niewielkich wymiarów, kompaktowe urządzenia polecamy singlom oraz parom, które nie generują dużych ilości brudnych naczyń.

Wnętrze zmywarki
Wnętrze zmywarki

Zmywarki średniej wielkości, czyli do 45 cm szerokości mieszczą średnio 9 kompletów naczyń. Są szersze od wariantu kompaktowego, dlatego nie sprawdzą się w skrajnie małych kuchniach. Na urządzenia tej wielkości powinny zdecydować się czteroosobowe rodziny, dla których liczy się to, aby codziennie mieć czyste naczynia.

Największe zmywarki do zabudowy cechują się szerokością wynoszącą 60 cm. W urządzeniu tej wielkości zmieści się nawet 15 kompletów naczyń, dlatego to idealna propozycja dla rodzin wielodzietnych korzystających z dużej liczby talerzy i kubków każdego dnia.

Zmywarka w zabudowie wraz z kompletem naczyń
Zmywarka w zabudowie wraz z kompletem naczyń

Zużycie wody w zmywarce do zabudowy

W zmywarce do zabudowy ważne jest nie tylko zużycie prądu, ale również wody. Abyś mógł w pełni cieszyć się posiadanym urządzeniem, zmywarka musi nie tylko dokładnie myć naczynia, ale wykorzystywać przy tym stosunkowo niewiele wody. W tej kwestii powstał pewien standard mówiący o tym, że najlepsza zmywarka nie zużywa więcej niż 15 litrów wody podczas jednego cyklu. Kieruj się tym przy wyborze, jednak miej na uwadze to, że całkowite zużycie wody i prądu zależy od zastosowanych ustawień.

Kultura pracy zmywarki

Zmywarka z racji posiadanych funkcji ustawiana jest w kuchni, czyli centralnej części wielu domów i mieszkań. Dlatego też powinna być odpowiednio cicha, aby nie irytowała dźwiękiem i głośnością swojej pracy. Znaczna część urządzeń dostępnych rynku generuje hałas na poziomie 40-45 decybeli. Nie będzie on uporczywy, jednak staraj się wybrać możliwie najcichszą zmywarkę.

Wyposażenie i funkcje zmywarki

Na wyposażeniu zmywarki do zabudowy powinny znajdować się elementy takie, jak kosze na naczynia, półki i stojaki, kosze na sztućce, czy uchwyty na kieliszki. Dzięki nim będziesz w stanie umyć w zmywarce niemal wszystkie elementy zestawu naczyń. Zwróć również uwagę, czy wybrane przez Ciebie urządzenie posiada wyświetlacz, odpowiednie wskaźniki i filtry samoczyszczące.

⇒ Sprawdź tabletki do zmywarki powinieneś kupić.

Jeśli chodzi o funkcje, które warto mieć w zmywarce do zabudowy – jest ich dużo. Na pewno warta uwagi jest funkcja opóźnionego startu, dzięki której ustawisz czas lub godzinę, w której ma rozpocząć się zmywanie. Ponadto ciekawe jest również zmywanie strefowe pozwalające na umycie tylko jednego kosza. Absolutnym „must have” są funkcje odpowiedzialne za bezpieczeństwo takie, jak Aqua Stop, czy zabezpieczenie przed otwarciem drzwiczek w trakcie pracy.

Programy w zmywarce do zabudowy

O programach nie będziemy się dużo rozwodzić. Przy ich analizie pamiętaj jednak, aby dokładnie sprawdzić, za co odpowiadają, a także jakie możliwości oferują. Dobierz je do typu naczyń, jakie najczęściej użytkuje Twoja rodzina. Ponadto zastanów się nad tym, czy nie warto wybrać zmywarki do zabudowy o mniejszej liczbie, ściśle dobranych programów.

Jak wybrać zmywarkę?

Przed wyborem zmywarki do zabudowy najczęściej stajemy podczas modernizacji kuchni lub wtedy, gdy wprowadzamy się do nowego mieszkania. Istotą całego procesu decydowania o zakupie konkretnego urządzenia jest skupienie się na własnych potrzebach. To one odgrywają najważniejsze skrzypce, dlatego nie zapominaj o nich aż do momentu zawarcia transakcji zakupu.

Ranking zmywarek do zabudowy 2022