Toster, podobnie jak opiekacz do kanapek pozwala na przygotowanie wyjątkowych posiłków, wbrew pozorom nie tylko kanapek. Urządzenie tego typu zagościło już w kuchniach wielu Polaków, jednak wciąż są osoby, które nie wiedzą, na co zwrócić uwagę. Jednak ten poradnik stworzyliśmy nie tylko z myślą o nich, ale również o ludziach, którzy zamierzają dokonać zmiany i nie wiedzą, na jakie parametry zwrócić uwagę. Zatem, zapraszamy do poradnika o wyborze najlepszego tostera.

Moc tostera – jaka będzie odpowiednia?

Wydawać by się mogło, że w przypadku tostera moc nie odgrywa większego znaczenia. Niestety jest to mylne wrażenie, ponieważ od niej zależy szybkość, z jaką będzie przygotowywane pieczywo. Moc najczęściej wyrażana jest w watach, a odpowiednią wartość znajdziesz zarówno na pudełku, jak i w opisie specyfikacji technicznej.

Pamiętaj jednak, że wraz z mocą rośnie również cena, dlatego nie warto przesadzać, jeżeli czas nie odgrywa większej roli. Optymalnym wyborze okaże się najlepszy toster o mocy 600-700 W. Nie będzie kosztował wiele, ale opiekanie pieczywa przy jego pomocy nie będzie trwało wieczności.

Liczba i szerokość szczelin

Tostery zazwyczaj pracują w pozycji pionowej, a od liczby posiadanych przez nich szczelin zależy to, ile kromek chleba będziesz mógł upiec w tym samym czasie. Szczeliny zazwyczaj występują w liczbie parzystej, dlatego spotkasz urządzenia z dwiema, czterema, bądź nawet sześcioma miejscami na pieczywo.

Przy wyborze najlepszego tostera pod względem ilości szczelin, radzimy zastanowienie się, jakiej wielkości posiłki są jadane w danym domu. Jeżeli wspólny posiłek będzie jadała większa liczba osób, wtedy konieczny może okazać się najlepszy toster z czterema szczelinami. Ma to bezpośredni związek z ekonomią użytkowania, a także oszczędnością czasu. Z kolei, gdy jesteś singlem, lub tworzysz dwuosobową rodzinę – wtedy z powodzeniem wystarczy toster dwuszczelinowy.

Istotną rolę odgrywa również szerokość szczelin. Jeżeli będą zbyt wąskie może okazać się, że preferowane przez Ciebie pieczywo nie zmieści się. Dlatego też zwróć na ten aspekt szczególną uwagę, aby później nie okazało się, że nie możesz upiec swojego ulubionego chleba.

Długość kabla najlepszego tostera

Jeżeli planujesz ustawienie swojego tostera daleko od źródła zasilania, pamiętaj, aby przed zakupem sprawdzić długość dołączonego przewodu, aby nie musieć stosować kłopotliwych w użyciu przedłużaczy. Ponadto warto doczytać w specyfikacji, czy jest możliwość schowania kabla, dzięki czemu najlepszy toster zajmie w szafce zdecydowanie mniej miejsca.

Bezpieczeństwo pracy

Bezpieczeństwo użytkowania tostera jest bardzo ważne, dlatego warto zdecydować się na urządzenie wyposażone w szereg czujników, które zapobiegną wypadkowi. Najpopularniejszy jest czujnik temperatury, którego zadaniem jest odcięcie dopływu prądu, kiedy toster nagrzeje się do ustanowionej przez producenta temperatury.

Funkcje dodatkowe – w jakie warto zainwestować?

Najlepszy toster jest bardzo prostym urządzeniem, jednak jego funkcjonalność może być rozszerzona za pomocą funkcji dodatkowych. Są one nie tylko atrakcyjnym dodatkiem, ale często również ułatwiają przygotowywanie tostów.

Jedną z funkcji, w którą warto zainwestować, jest regulacja mocy tostera. Dzięki niej pieczywo opieczesz w dowolny, preferowany przez siebie sposób. Jeżeli preferujesz tosty bardziej przypieczone – nie będzie to problemem. Lubisz grzanki lekko chrupiące? Zmniejsz moc i delektuj się delikatnym smakiem ulubionego pieczywa!

Funkcja pozwalająca ustawić czas opiekania, jak nazwa sama wskazuje, pozwala na precyzyjne ustawienie czasu, w jakim ma być opiekane pieczywo. Po upływie tego czasu urządzenie automatycznie się wyłączy, a Ty będziesz mógł wyjąć z niego upieczony chleb bądź bułki.

Jaki toster wybrać?

To, jaki toster wybierzesz, powinno zależeć głównie od Twoich potrzeb. Jeżeli zależy Ci na tym, aby urządzenie umożliwiało przygotowanie wielu kromek chleba jednocześnie – wybierz takie z wieloma szczelinami. Z kolei, gdy istotną rolę odgrywa dla Ciebie czas przygotowywania pieczywa, nic trudnego w tym, aby dokonać zakupu najlepszego tostera o większej mocy.

Ranking tosterów 2022