Płyty indukcyjne coraz częściej możemy spotkać w polskich kuchniach. Wypierają one najczęściej stare i wysłużone kuchnie gazowe, które swoje lata świetności mają już za sobą. Jeżeli stoisz jeszcze przed wyborem własnej płyty indukcyjnej, sprawdź nasze porady, które ułatwią Ci podjęcie decyzji.

Dlaczego warto kupić płytę indukcyjną?

Płyty indukcyjne, przede wszystkim są bezpieczne. Do działania wykorzystują zjawisko indukcji, czyli pole magnetyczne, które po ustawieniu garnka z ferromagnetyku zmienia swoje parametry w taki sposób, że wydziela się ciepło. Dlatego też nie ma możliwości, abyś oparzył się o powierzchnię płyty, gdy ją omyłkowo dotkniesz.

Ponadto korzystanie z płyt indukcyjnych jest znacznie bardziej ekonomiczne w porównaniu do gotowania na kuchence gazowej. Płyta pobiera tyle energii, ile potrzeba do ogrzania garnka, a co za tym idzie – nie powoduje strat w energii elektrycznej. Dodatkowo warto wspomnieć, że urządzenia tego typu są również łatwe w obsłudze i wyposażone w szereg przydatnych funkcji.

Kształt płyty i ilość pól grzewczych

Przed wyborem kształtu płyty indukcyjnej zastanów się, jaki będzie komponował się z pozostałym wyposażeniem Twojej kuchni. W sprzedaży dostępne są płyty w kształcie zarówno klasycznym, czyli prostokątnym lub kwadratowym, jak i bardziej urozmaiconym. Pamiętaj również, aby dokonać odpowiednich pomiarów, ponieważ później może okazać się, że dana płyta nie zmieści się w zaplanowanym miejscu.

Ilość pól grzewczych powinna być dostosowana do wielkości rodziny. Jeżeli Twoja rodzina złożona jest z czterech członków – tyle też pól powinna mieć płyta indukcyjna. Z kolei, gdy jesteś singlem lub tworzysz rodzinę w konfiguracji 2+1, kup płytę z mniejszą ilością palników.

Sterowanie i zasilanie płyty indukcyjnej

Sposób sterowania płytą indukcyjną zależy od klasy urządzenia. Znaczna część sprzętu tego typu posiada klasyczne gałki znane z kuchenek gazowych. Dzięki temu sterowanie jest bardzo intuicyjne. Droższy sprzęt najczęściej wyposażany jest w dotykowe slidery lub nawet dotykowe wyświetlacze LCD.

Płyty indukcyjne zasilane są dwufazowo. Pamiętaj o tym przy podłączaniu, ponieważ nieprawidłowe podłączenie może doprowadzić nawet do zwarcia. Najczęściej lewa i prawa strona zasilane są z osobnego źródła.

Funkcje przydatne w płytach indukcyjnych

Jedną z najbardziej przydatnych funkcji w płycie indukcyjnej jest rozpoznawanie wielkości naczynia. Dzięki niej urządzenie dostosuje ilość niezbędnej do podgrzania energii, a co za tym idzie – zminimalizuje straty prądu. Ponadto warto wybrać płytę, która posiada czujnik obecności naczynia, który wyłączy sprzęt wtedy, kiedy nie będzie stał na nim żaden garnek.

Ostatnie dwie funkcje, o których powiemy to programowany czas pracy i opcja nosząca nazwę Stop&Go. Zaprogramowanie czasu pracy pozwoli Ci na pozostawienie płyty samej sobie. Po wcześniej określonym czasie urządzenie przestanie grzać i zakomunikuje Ci to za pomocą sygnału dźwiękowego. Stop&Go to funkcja zapamiętująca parametry gotowania. Najczęściej zapisywanie i przywracanie ustawień odbywa się przy pomocy jednego przycisku.

Jaka płyta indukcyjna?

Wybór płyty indukcyjnej wymaga skupienia się na zaledwie kilku aspektach, dlatego nie powinien przysparzać większych problemów. Pamiętaj, aby wcześniej określić swoje potrzeby i wymagania, ponieważ łatwiej Ci będzie podjąć późniejszą decyzję.

Napisz w komentarzu, jaką płytę indukcyjną wybrałeś! Sprawdź również nasz ranking najlepszych płyt indukcyjnych 2017.

Ranking płyt indukcyjnych 2022