Opiekacz do kanapek jest jednym z urządzeń kuchennych, dzięki któremu możliwe jest przygotowanie naprawdę smacznego posiłku. Wydawać by się mogło, że sposób jego użycia jest z góry określony, jednak nic bardziej mylnego, ponieważ opiekacz ma wiele zastosowań. Jednak, jak wybrać najlepszy opiekacz do kanapek, aby był wielofunkcyjny i przyjemny w użytkowaniu? Zobacz także Opiekacz do kanapek. Polecane modele na rynku. Ranking TOP 5 opiekaczy w 2022 r.

Obudowa opiekacza do kanapek

Pierwszym aspektem, który warto przeanalizować przy wyborze opiekacza do kanapek, jest jego obudowa. Powinna być wykonana z wysokiej jakości materiałów, gdyż sprzęt ten będzie często zmieniał swoje miejsce i bardzo łatwo może się uszkodzić. Ponadto podczas pracy urządzenie wytwarza ciepło, dlatego najlepszy opiekacz będzie wykonany z metalu.

Jeśli Twój opiekacz po zakończeniu pracy będzie chowany do szafki, dobrze by było, aby był wyposażony w specjalne nóżki. Dzięki nim możliwe będzie ustawienie urządzenia w pionie, a co za tym idzie, nie zajmie ono wiele miejsca.

Powłoka i moc opiekacza elektrycznego

W swoim wnętrzu najlepszy opiekacz do kanapek powinien posiadać specjalną powłokę, dzięki której przygotowywane potrawy nie będą przywierać do powierzchni. Ma to szczególne znaczenie nie tylko dla wygody użytkowania, ale również bezpieczeństwa. Potrawy po przygotowaniu ich w opiekaczu są gorące, dlatego kluczowe jest szybkie wyjęcie ich z urządzenia.

Jeżeli chodzi o moc, panuje w tym aspekcie zasada, że im większa, tym kanapki będą szybciej przygotowane. Ogólny przekrój mocy opiekaczy mieści się w granicach 600-1300 W, jednak w domu w zupełności wystarczy urządzenie charakteryzujące się mocą w przedziale 700-800 W. Warto natomiast zwrócić uwagę na to, aby moc była regulowana. Dzięki temu będziesz mógł przygotować kanapki z pieczywem innego typu lub inne, bardziej złożone potrawy.

Przestrzeń na kanapki – kształt i wysokość

Wbrew pozorom, nie w każdym opiekaczu przygotujesz kanapkę z dowolną ilością dodatków. W niektórych urządzeniach może być to trudne z uwagi na fakt, że posiadają niewielką przestrzeń na kanapki. Jeżeli, zatem w swoim opiekaczu będziesz przygotowywać bardziej rozbudowane kanapki, bądź też inne potrawy – wybierz urządzenie, które charakteryzuje się dużą przestrzenią wewnętrzną.

Przed zakupem zastanów się również nad kształtem kanapek. Znaczna część opiekaczy pozwala na przygotowanie czterech trójkątnych lub dwóch prostokątnych tostów, jednak nic nie stoi na przeszkodzie, abyś poszukał opiekacza z przestrzenią na kanapki o innym kształcie.

Lampki kontrolne i bezpieczeństwo użytkowania

W przypadku urządzeń elektronicznych niezwykle ważna jest kontrola pracy i bezpieczeństwo użytkowania, dlatego staraj się wybrać opiekacz do kanapek wyposażony w lampki kontrolne. Zazwyczaj na obudowie sprzętu tego typu są dwie diody:

  • informująca o podłączeniu źródła zasilania,

  • wskazująca gotowość do pracy (osiągnięcie odpowiedniej temperatury).

Są jednak opiekacze, które posiadają tylko jedną diodę. Wtedy informuje ona o zakończeniu pracy, co również jest bardzo przydatne.

Jak już wcześniej wspomnieliśmy, bezpieczeństwo zawsze powinno stać na pierwszym miejscu, dlatego czujników wszelkiej maści nigdy za wiele. Staraj się wybrać sprzęt z elementami takimi, jak czujnik temperatury, funkcja automatycznego zamknięcia, czy blokada uruchomienia przed zamknięciem. Dzięki nim kanapki będą mogły przygotowywać nawet dzieci, ponieważ elektronika zadba o to, aby cały proces był w pełni bezpieczny.

Mamy nadzieję, że nasz artykuł pomógł Ci podjąć decyzję w kwestii wyboru najlepszego opiekacza do kanapek. Nie zapomnij, że w przypadku tych urządzeń każdy, nawet najmniejszy element może mieć duże znaczenie podczas późniejszego użytkowania, dlatego zwracaj uwagę na szczegóły. Przed zakupem sprawdź również ranking opiekaczy do kanapek 2017.

Ranking opiekaczy do kanapek 2022