Frytki to ulubiona potrawa większości dzieci, ale także dorośli nimi nie pogardzą. Jeśli jesteśmy prawdziwymi smakoszami tego dania, to z pewnością zauważyliśmy, że żadne mrożone produkty nie mogą równać się z frytkami przyrządzonym ze świeżych ziemniaków. Jeśli, więc nie chcemy wciąż biegać do restauracji czy baru, gdzie ktoś przygotuje takie świeże frytki dla nas, to zakupmy domową krajalnicę do frytek i cieszmy się tą wspaniałą potrawą, kiedy tylko przyjdzie nam na to ochota.

Ranking krajalnic do frytek Marzec 2024 – TOP 10 najlepszych

Jak działa krajalnica do frytek?

Najważniejszą częścią krajalnicy do frytek są stalowe ostrza, przez które przeciskany jest ziemniak. Na tej zasadzie działają właściwie wszystkie dostępne na rynku krajalnice. Przeciskanie ziemniaka wywoływane jest ruchem dźwigni, są to więc urządzenia ręczne. Urządzenia z napędem elektrycznym to zazwyczaj już modele przemysłowe, które ze względu na swoją wielkość i cenę nie znajdą zastosowania w naszej kuchni.

Zobacz powiązane rankingi i poradniki:

Rodzaje krajalnic do frytek

Na rynku dostępnych jest wiele modeli krajalnic do frytek. Generalnie można je podzielić na trzy grupy:

  • najprostsze modele — nieposiadające dźwigni, tylko plastikowy element, którym dopychamy ziemniaka. Niestety ta czynność wymaga wielkiej siły, więc osobom o słabszych rękach nie polecamy takich modeli;
  • krajalnice z dźwignią — przeważająca większość dostępnych modeli. Ziemniak przepychany jest poziomo przez ostrza;
  • krajalnice pionowe — właściwie są to krajalnice z dźwignią, tylko umieszczone pionowo na podstawie. Pozwala to na łatwiejsze naciskanie dźwigni urządzenia, więc czynność ta jest znacznie prostsza do wykonania.

Jak wybrać najlepszą krajalnicę do frytek?

Przy wyborze najlepszej krajalnicy do frytek należy zwrócić szczególną uwagę na kilka istotnych zagadnień. W pierwszej kolejności wybierzmy model z dużą dźwignią, przeciśnięcie ziemniaka naprawdę wymaga sporej siły, a im dłuższa dźwignia, tym łatwiej będzie nam to zrobić. Ponieważ na urządzenie działają bardzo duże siły, to ważne jest, aby było ono wykonane z solidnych materiałów. Lepsze modele wykonane są głównie ze stali, co sprawia, że będą służyły nam długo i będzie je łatwo czyścić. Ponieważ spór między zwolennikami frytek cienkich lub grubych wydaje się niemożliwy do rozstrzygnięcia, dlatego pamiętajmy, aby wybrać krajalnicę wyposażoną w wymienne ostrza o różnych rozmiarach kratki. Zazwyczaj w takich modelach są dwie wielkości, ale w droższych wersjach bywa ich nawet pięć. Pozwala to także dokupić nowe ostrze, jeśli stare z jakichś powodów ulegną uszkodzeniu lub stępieniu. Ponieważ pocięcie ziemniaka wymaga dużej siły, warto rozważyć modele pionowe lub takie z możliwością przymocowania do stołu. Znacznie ułatwia to wytwarzanie frytek. Zakres cenowy krajalnic waha się od kilkudziesięciu do kilkuset złotych. Jeśli często robimy frytki, to warto zainwestować w lepszy model, który znacznie ułatwi i przyśpieszy nam pracę. Na rynku można spotkać również najprostsze możliwe rozwiązanie krajalnicy, czyli właściwe same ostrza z uchwytami po bokach. Jednak przekrojenie tym ziemniaka naprawdę wymaga dużej siły i koncentracji.

Najlepsze ziemniaki na frytki

Pamiętaj o dobraniu odpowiedniego rodzaju ziemniaków do przygotowania frytek. Najlepsze frytki wyjdą nam z mączystych odmian ziemniaków, czyli ziemniaków typu C lub wybranych gatunków ogólnego typu B. Jakie gatunki powinniśmy więc wybrać? Najczęściej będą to odmiany: Augusta, Bryza, Cekin, Donald, Etiuda, Etola, Finezja, Fresco, Glada, Jelly, Legenda, Omega, Pasat oraz Syrena.

Warzywne alternatywy dla frytek

Najczęściej frytki zrobione są z ziemniaków, ale istnieją też inne ich wersje. Możemy frytki wykonać ze słodkich batatów i będą one zbliżone do tych najlepiej nam znanych. Mają one jednak na świecie licznych zwolenników uważających, że to lepsze rozwiązanie. Jeśli zależy nam na zmniejszeniu liczby spożywanych kalorii, to frytki możemy wykonać również w wersji warzywnej. Najczęściej wykorzystywane są tutaj marchewki, por, buraki lub topinambur.

Podsumowanie

  • Jeśli Ty i Twoja rodzina jesteście miłośnikami frytek, warto zainwestować w domową krajalnicę frytek. Z pewnością zaoszczędzicie na kupowaniu frytek w barach, a poza tym będą o wiele lepsze niż przygotowane z mrożonych, już pokrojonych ziemniaków.
  • Przy wyborze odpowiedniej krajalnicy, zwróć uwagę na takie aspekty jak na przykład: rodzaj materiału, czy posiada wymienne ostrza, łatwość mycia, wielkość dźwigni decydującej o sile, jaką musimy użyć.
  • Aby frytki smakowały wyśmienicie, pamiętaj o wyborze odpowiednich odmian ziemniaków.
Oceń