Kuchenka mikrofalowa jest urządzeniem, które pozwala na szybkie podgrzanie lub ugotowanie prostego posiłku. Szczególną sympatią kuchenki darzone są przez osoby niedysponujące wystarczającą ilością czasu. Z racji tego, że sprzęt tego typu charakteryzuje się wieloma parametrami, w tym artykule podpowiemy, na które zwrócić uwagę przy wyborze najlepszej mikrofalówki. Zobacz też najlepsze mikrofalówki w 2021 r..

Jak działa mikrofalówka?

Aby nikt nie miał wątpliwości, jak działa mikrofalówka, wyjaśnimy to w tym akapicie. Otóż kuchenka mikrofalowa do podgrzewania posiłków wykorzystuje falę elektromagnetyczną. Wytwarzana jest ona za pomocą magnetronu, który znajduje się wewnątrz urządzenia. Następnie kierowana do komory grzewczej, w której znajduje się posiłek. W momencie zetknięcia się elektronów z cząsteczkami wody w jedzeniu wytwarza się ciepło. Odpowiednia konstrukcja, a także wydajność podzespołów sprawiają, że podgrzewanie jedzenia w mikrofalówce nie trwa długo.

Rodzaje kuchenek mikrofalowych

W sprzedaży mamy kuchenki mikrofalowe wolnostojące, a także do zabudowy. Pierwsze z nich charakteryzują się tym, że możesz postawić je w dowolnie wybranym przez siebie miejscu. Producent nie wydaje obostrzeń dotyczących montażu, czy specyfiki miejsca, dlatego postawisz je w dowolnej części kuchni.

Z kolei mikrofalówka do zabudowy przeznaczona jest do świeżo urządzonej kuchni lub pomieszczenia po remoncie. Cechuje się ona designem ściśle dobranym do umeblowania kuchni, dlatego możliwe jest zakamuflowanie urządzenia pod kuchennym frontem. Niestety, ale kuchenka do zabudowy jest znacznie trudniejsza w czyszczeniu, a także musi stanąć w miejscu, które charakteryzuje się odpowiednim przepływem powietrza, dlatego kupno sprzętu tego typu wymaga niezwykłej rozwagi.

Pojemność kuchenki mikrofalowej

Pojemność jest parametrem mówiącym o tym, jakiej wielkości posiłki będziesz mógł przygotować w kuchence. Zanim jednak przyjrzysz się temu parametrowi, zastanów się, w jaki sposób będziesz użytkował swoje urządzenie, a także ile osób będzie korzystać z danej mikrofalówki. Jest to niezwykle ważne, ponieważ zbyt małe urządzenie będzie nieekonomiczne i niewygodne w użytkowaniu.

Przechodząc do sedna, postaraj się dobrać mikrofalówkę do zabudowy odpowiadającą potrzebom Twojej rodziny. Jeżeli wybierana przez Ciebie mikrofala będzie intensywnie eksploatowana przez większą liczbę osób, powinna cechować się dużą pojemnością. Z kolei, gdy masz niewielką rodzinę, duża mikrofalówka nie jest potrzebna. Na parametr ten zwróć szczególną uwagę, kiedy wybierasz kuchenkę mikrofalową do zabudowy, ponieważ w tym przypadku dokonanie późniejszych zmian jest znacznie utrudnione.

Moc i funkcje mikrofalówki do zabudowy

Odpowiednia moc kuchenki mikrofalowej pozwoli Ci szybko przygotowywać Twoje ulubione potrawy. Ponadto, krótszy czas pracy oznacza również relatywnie mniejsze zużycie prądu, dlatego warto doborowi mocy poświęcić odpowiednią ilość czasu.

Znaczna część kuchenek mikrofalowych dostępnych na rynku cechuje się mocą w przedziale 700 – 1000 W. Wyjątkiem są mikrofalówki wyposażone w funkcję grilla, ponieważ ich moc wynosi nawet 1300 W. Kuchenki o mniejszej mocy również są w sprzedaży, jednak nie polecamy ich kupna z bardzo prostego względu. Tak niska moc jest niewystarczająca do tego, aby przygotowywanie posiłków było w pełni komfortowe i odpowiednio szybkie.

Funkcje zastosowane w kuchence mikrofalowej bezpośrednio definiują sposób użytkowania, dlatego przyjrzyj się im dokładnie przed dokonaniem zakupu. Szczególnie przydatna może okazać się funkcja rozmrażania, podgrzewania, grillowania, czy gotowania na parze. Ponadto warto wybrać mikrofalówkę z termoobiegiem, dzięki któremu posiłek będzie równomiernie podgrzewany, co wpłynie na jego walory smakowe i odżywcze.

Zabezpieczenia w kuchence mikrofalowej do zabudowy

Aby użytkowanie mikrofalówki było bezpieczne, konieczne jest nie tylko zachowanie zdrowego rozsądku, ale również wybranie urządzenia wyposażonego w różnego typu zabezpieczenia. Zdecydowanie najpopularniejszym jest blokada przed otwarciem drzwiczek kuchenki w trakcie, gdy pracuje. W momencie naciśnięcia przycisku „Start” drzwi są ryglowane, dlatego nie ma możliwości ich otwarcia do czasu zakończenia podgrzewania.

Analogicznie do tej funkcji działa wyłącznik w momencie otwarcia drzwiczek. Jeżeli użytkownik je otworzy, praca kuchenki mikrofalowej zostanie automatycznie zatrzymana. Ponadto występuje również szereg zabezpieczeń przed dziećmi, najczęściej występują one w postaci odpowiedniej kombinacji klawiszy, którą musimy wcisnąć przed uruchomieniem mikrofalówki.

Jaka mikrofalówka?

Decyzję o tym, jaką mikrofalówkę wybrać musisz podjąć sam. W pierwszej kolejności określ swoje potrzeby, a także wymagania. Dzięki temu będzie Ci zdecydowanie łatwiej analizować poszczególne parametry, a jest ich sporo. W pierwszej kolejności skup się na rodzaju urządzenia, następnie na jego mocy nominalnej, pojemności i oferowanych zabezpieczeniach. Przed zakupem warto również przeanalizować opinie dotychczasowych użytkowników, a także ranking mikrofalówek.

Ranking mikrofalówek 2021