Najlepsza lodówka do zabudowy, czy wolnostojąca? Bogate wyposażenie, czy niezbędne minimum? Z tymi pytaniami na pewno zmaga się niejedna osoba planująca zakup lodówki. Z racji tego, że wiemy, jak trudne może być podjęcie prawidłowej decyzji w zakresie wyboru sprzętu chłodzącego do kuchni, postanowiliśmy, że poświęcimy temu wpis i podpowiemy, jak wybrać najlepszą lodówkę. Zobacz także najlepsze lodówki do zabudowy no frost – przegląd TOP modeli w 2022 r..

Lodówka do zabudowy? A może wolnostojąca?

Pierwszą rzeczą, którą musimy wyjaśnić, jest to, czym jest sprzęt do zabudowy. Otóż urządzenia posiadające w nazwie taki dopisek posiadają front kolorem i wzorem odpowiadający meblom usytuowanym w danym miejscu, w przypadku najlepszej lodówki do zabudowy jest to kuchnia. Dzięki temu możliwe jest ukrycie lodówki, czy innego urządzenia AGD pod frontem kuchennym i nie będzie ono w ogóle widoczne.

Rozwiązanie to polecane jest głównie osobom, które planują stworzyć kuchnię pełną harmonii i stylu. W takich wnętrzach wszystko musi do siebie pasować, a obecność białej, klasycznej lodówki może zburzyć wytworzoną jedność.

Z kolei, najlepsze lodówki wolnostojące można polecić do kuchni, które cechują się ładem, ale aspekt wizualny w nich nie jest aż tak ważny. Zaletą przemawiającą za wyborem lodówki wolnostojącej jest fakt, że możemy ustawić je w dowolnym, specjalnie przygotowanym do tego miejscu w momencie, gdy wariant do zabudowy musi stanąć tam, gdzie przewidział projektant lub producent mebli.

Klasa energetyczna lodówki do zabudowy

Pobór prądu to, w przypadku lodówek do zabudowy to niezwykle ważna sprawa. Z racji sposobu użytkowania urządzenia te są prawie zawsze włączone, dlatego muszą cechować się odpowiednio niskim zapotrzebowaniem na prąd.

Dla przejrzystości Unia Europejska wprowadziła ogólną skalę, dzięki której w łatwy sposób możemy sprawdzić, ile energii zużywa dana lodówka. Najczęściej wszystkie oznaczenia znajdują się w specyfikacji technicznej lub bezpośrednio na obudowie urządzenia.

I tak na lodówce możemy znaleźć skalę od A+++ do D, gdzie pierwsze oznaczenie to najniższy pobór prądu, a drugi najwyższe. Większość lodówek charakteryzuje się klasą energetyczną A+ i wyższą, dlatego są to urządzenia stosunkowo energooszczędne. Zatem, jeżeli zależy Ci na tym, aby lodówka nie zrujnowała Twojego budżetu domowego – wybierz sprzęt z jak największą ilością „plusów” w przytoczonym oznaczeniu.

Pamiętaj również, że im nowocześniejsza jest dana lodówka, tym mniej prądu będzie potrzebować, dlatego większa inwestycja może zaowocować niższymi rachunkami.

Czy najlepsza lodówka jest duża?

Nie koniecznie. Najlepsza lodówka do zabudowy jest urządzeniem, które przede wszystkim powinno spełniać wymagania swoich użytkowników. Dlatego, jeśli będzie z niej korzystać duża liczba osób – jej pojemność powinna być wystarczająca do tego, aby każdy mógł przechowywać swoje ulubione produkty.

Z kolei mała lodówka będzie lepsza do domu z niewielką ilością domowników, kawalerek, bądź dla singli. Wtedy niewielka pojemność nie będzie stanowiła problemu, dlatego z powodzeniem wystarczy kupno mniejszego i tańszego sprzętu.

Funkcje dodatkowe lodówki – czy są konieczne?

Funkcje dodatkowe absolutnie nie są konieczne, jednak kto nie marzył kiedyś o lodówce z kostkarką do lodu? To jednak niejedyny luksus, na jaki możemy dziś sobie pozwolić. Nowoczesne lodówki wyposażone są również w zaawansowane systemy elektroniczne takie, jak błyskawiczne diagnozowanie usterek, czy możliwość sterowania parametrami z poziomu smartfona. Możliwości te niewątpliwie uatrakcyjniają sprzęt w oczach użytkowników, a także pozwalają na zaskoczenie znajomych w trakcie imprezy.

Jaka lodówka jest najlepsza?

Mamy nadzieję, że po przeczytaniu tego artykułu znasz odpowiedź na to pytanie. Jeżeli nie – na koniec jedynie podpowiemy, abyś zwrócił uwagę na parametry takie, jak klasa energetyczna lodówki, jej pojemność, czy to, do czego jest przeznaczona. Ich analiza pozwoli określić Ci, czy wybrane urządzenie spełnia stawiane przez Ciebie wymagania. W artykule nie wspomnieliśmy jedynie o sposobie otwierania drzwi, jednak wybór pod tym względem jest w pełni indywidualny i uzależniony od tego, w którym miejscu stanie dana lodówka.

Jaką lodówkę masz w swojej kuchni? Podziel się w komentarzu! Sprawdź również nasz ranking najlepszych lodówek 2017.

Ranking lodówek do zabudowy 2022