Sposób gotowania wody wraz z biegiem czasu uległ znacznym zmianom. Kiedyś w tym celu stosowaliśmy tradycyjny, metalowy czajnik, który stawialiśmy na palniku kuchenki gazowej. Wymagało to jednak dużo czasu, dlatego powstały czajniki elektryczne. Przy ich pomocy zagotowanie nawet dużych ilości wody trwa chwilę, dlatego cieszą się one ogromną popularnością. Zatem, jaki czajnik elektryczny wybrać?

Pojemność czajnika elektrycznego

Pierwszym elementem, na który zwracamy uwagę w momencie wyboru najlepszego czajnika elektrycznego, jest jego pojemność. Od niej zależy to, ile filiżanek wody będziemy mogli zagotować po jednokrotnym napełnieniu. Jedna filiżanka/kubek mieści około 250 ml płynu, dlatego dysponując czajnikiem o pojemności 1 litra, będziesz mógł przygotować maksymalnie 4 naczynia gorącej wody. Pamiętaj o tym przy wyborze, ponieważ zbyt mały czajnik nie będzie ekonomiczny.

Przyjmuje się, że dla 4-osobowej rodziny wystarczający będzie czajnik elektryczny o pojemności właśnie 1 litra. W przypadku, gdy urządzenie będzie użytkowane przez mniejszą ilość osób, jego maksymalna pojemność powinna być również odpowiednio mniejsza.

Jaka grzałka w nowoczesnym czajniku?

Za podgrzewanie wody w nowoczesnym czajniku elektrycznym odpowiada grzałka. Obecnie urządzenia tego typu dysponują grzałkami spiralnymi i płytowymi. Pierwszy typ charakteryzuje się dość dużymi wymiarami, dlatego nie będzie możliwe zagotowanie mniejszych ilości wody (najczęściej jest to minimum 0,4l). Ponadto na grzałkach spiralnych znacznie szybciej osadza się kamień. Zaletą ich zastosowania jest natomiast wyższa kultura pracy urządzenia i niższa cena.

Czajnik z filtrem – czy warto?

Czajnik filtrujący wodę jest bardzo dobrym rozwiązaniem, zwłaszcza dla osób, które muszą znacznie bardziej dbać o swoje zdrowie. Filtry wykonane z odpowiednich materiałów są w stanie skutecznie zatrzymywać wszelkiego typu zanieczyszczenia, dzięki czemu zagotowana woda będzie znacznie zdrowsza.

Polecamy najlepsze czajniki elektryczne z filtrem węglowym lub siateczką ze stali szlachetnej. Cechują się one bardzo dobrą zdolnością do wychwytywania zarówno większych, jak i drobniejszych zanieczyszczeń. Ponadto filtr węglowy oczyszcza wodę również pod względem zapachu.

Regulacja temperatury w czajniku

Najlepszy czajnik elektryczny z regulacją temperatury pozwala na dokładne dostosowanie temperatury, do której ma być podgrzana woda. To bardzo dobre rozwiązanie, kiedy czajnik elektryczny jest nam niezbędny do przygotowywania różnego typu napojów takich, jak yerba mate, czy kawa. Warto również zaznaczyć, że czajniki z tą funkcją są bardzo nowoczesne, ponieważ ustawienia zmienia się zazwyczaj przy pomocy wygodnych przycisków umieszczonych na obudowie urządzenia.

Obudowa i moc czajnika bezprzewodowego

Na rynku mamy dostępne czajniki z tworzywa sztucznego, szkła i ceramiki. Każdy materiał charakteryzuje się odmiennymi cechami i sprawdzi się podczas innych zastosowań.

Najlepsze czajniki elektryczne wykonane z tworzywa sztucznego są najbardziej uniwersalne. Najczęściej oferowane w kolorze białym wkomponują się we wnętrze niemal każdej kuchni. Ich wadą jest natomiast posmak plastiku, który może się pojawić w najmniej oczekiwanym momencie. Za to, czajniki elektryczne wykonane z tworzywa sztucznego są niezwykle tanie.

Urządzenia szklane cechują się wyjątkowym designem, a także niewielką wagą. Łatwo utrzymać je w czystości, a woda w nich przygotowywana jest zdrowsza. Są jednak droższe w porównaniu do czajników z tworzywa sztucznego i bardziej podatne na uszkodzenia.

Najlepsze czajniki elektryczne wykonane z ceramiki są zdecydowanie najdroższe. Pozwalają jednak na przygotowanie najzdrowszej wody w porównaniu do poprzednich rozwiązań. Największą ich wadą jest natomiast waga i wysoka cena, dlatego nie cieszą się bardzo dużą popularnością.

Jaki czajnik elektryczny?

Wiele osób zastanawia się, jaki czajnik elektryczny wybrać? W rzeczywistości dokonanie wyboru tego typu nie jest trudne. Wystarczy jedynie określić swoje wymagania, a następnie poszukać urządzenia, które je spełnia. We właściwym wyborze pomóc może również ranking czajników elektrycznych. Zawiera on najczęściej wybierane urządzenia, dlatego analizując go, otrzymujesz informację, jakie produkty spełniają swoje zadanie najlepiej.

Ranking czajników elektrycznych 2022