Sprzęt AGD przeznaczony pod zabudowę cieszy się niesłabnącą popularnością. Główną zaletą urządzeń tego typu jest możliwość ukrycia ich pod frontem pochodzącym z szafek ustawionych w danym pomieszczeniu. Jednym ze sprzętów, które najczęściej wybieramy pod zabudowę, są kuchenki. Zatem, jaką wybrać, aby okazała się najlepsza?

Ranking kuchenek pod zabudowę – Kwiecień 2024

Ranking ułożony jest według popularności kategorii produktów w serwisie nokaut.pl. Wszystkie linki występujące w zestawieniu są linkami affiliacyjnymi, dzięki którym zarabiamy i możemy rozwijać nasz serwis.

Rodzaje kuchenek pod zabudowę

Kuchenki do zabudowy dzielimy głównie ze względu na sposób ich zasilania. I tak wyróżniamy:

  • kuchenki gazowe,
  • elektryczne,
  • gazowo – elektryczne.

Pierwszy tym kuchenek do zabudowy do zasilania wykorzystuje gaz. Nie ma jednak większego znaczenia, czy będzie on pochodził z domowej instalacji, czy butli z propan-butanem. Górę kuchenki stanowią najczęściej cztery palniki gazowe, pomiędzy którymi znajduje się specjalny ruszt służący do stawiania naczyń.

Zaletą kuchenek gazowych jest bez wątpienia ich niski koszt. Nie mamy w nich do czynienia z układami elektronicznymi, dlatego koszt wyprodukowania, a co za tym idzie kupna i sprzedaży, jest niezwykle niski. Ponadto sprzęt tego typu jest również ekonomiczny. Zużycie gazu jest na znikomym poziomie, dlatego koszty jego zakupu również nie będą duże.

→ Interesuje Cię kuchenka gazowo-elektryczna? Przeczytaj nasz poradnik!

Kuchenka do zabudowy gazowo-elektryczna zawiera już w sobie układy elektroniczne. W momencie, gdy palniki nadal zasilane są gazem, umieszczony pod nimi piekarnik do pracy wykorzystuje prąd. Dzięki temu masz pełną kontrolę nad procesem pieczenia. To Ty decydujesz, czy dana potrawa podrzewana jest od spodu, góry lub z obu stron jednocześnie. Ponadto możesz również włączyć termoobieg, który zadba o prawidłowy rozkład temperatury w komorze piekarnika.

Wadą kuchenek gazowo-elektrycznych jest wyższa cena w porównaniu do wariantu gazowego, a także wyższe koszty ekploatacji. W tym przypadku musimy liczyć się ze zużyciem zarówno prądu, jak i gazu, dlatego podczas częstego wykorzystywania kuchenki rachunki mogą wzrosnąć.

Kuchenki elektryczne polecane są osobom, które nie mają możliwości podłączenia lub przechowywania gazu w domu. W ten sposób ograniczasz niebezpieczeństwo związane z materiałem łatwopalnym, jednak automatycznie zwiększasz rachunki za prąd, ponieważ sprzęt tego typu potrzebuje dość dużo energii. Ponadto przed ustawieniem kuchenki konieczne może okazać się przebudowanie instalacji elektrycznej, ponieważ do podłączenia niezbędne jest przyłącze trójfazowe.

Kuchenki do zabudowy elektryczne wyróżniają się tym, że znacznie łatwiej utrzymać je w czystości. W ich przypadku nie mamy do czynienia z klasycznymi palnikami, a jedynie polami grzewczymi, które po ostygnięciu można swobodnie przetrzeć wilgotną ściereczką.

Zużycie prądu przez kuchenkę

Niezwykle istotną kwestią przy wyborze kuchenki jest to, jak dużo zużywa ona prądu. Parametr określający poziom energooszczędności sprzętu najczęściej znajduje się bezpośrednio na jego obudowie lub w specyfikacji technicznej. Skala oznaczona jest literami od A do G, gdzie A to najwyższa klasa energooszczędności, a G najniższa.

Nie musisz jednak wybierać kuchenki o maksymalnej klasie energetycznej. Równie dobrze sprawdzi się sprzęt w klasie B. Różnice pomiędzy A i B nie są znaczące, dlatego nawet przy częstym użytkowaniu kuchenki Twoje rachunki za prąd nie wzrosną.

Wymiary kuchenki pod zabudowę

Wymiary kuchenek pod zabudowę podobnie, jak klasy energetyczne zostały odpowiednio znormalizowane. Dzięki temu nie musisz długo zastanawiać się, jak duża powinna być wybierana przez Ciebie kuchenka.

Znaczna część urządzeń tego typu na rynku ma 50 lub 60 cm szerokości, 85 cm wysokości i 60 cm głębokości. Warto w tym miejscu zaznaczyć, że te wartości odpowiadają wymiarom najczęściej montowanych mebli kuchennych, dlatego, aby wybrać odpowiednią kuchenkę pod zabudowę, wystarczy jedynie zmierzyć szerokość, a pozostałe wymiary i tak będą dobre.

Funkcje dodatkowe kuchenki pod zabudowę

Funkcje dodatkowe w przypadku kuchenek do zabudowy będą miały za zadanie ułatwienie lub rozszerzenie możliwości wykorzystania. Dlatego też wiele kuchenek elektrycznych wyposażane jest w zapalarkę do gazu. Występuje ona zarówno w postaci osobnego przycisku, jak i automatycznej, uruchamianej w momencie odkręcenia kurka z gazem.

Ponadto nowoczesne kuchenki pod zabudowę posiadają również minutnik. Dzięki niemu możliwe jest kontrolowanie czasu gotowania lub pieczenia. Najczęściej minutniki znajdują się na przedniej części urządzenia, w okolicy kurków, dlatego są bardzo dobrze widoczne nawet z dalszej odległości. Warto również zdecydować się na kuchnię z programatorem pieczenia. Funkcja ta pozwala na pełną automatyzację tego procesu, dzięki czemu możesz zaoszczędzić masę czasu. Po ustawieniu czasu pieczenia lub włączenia/wyłączenia piekarnika możesz zająć się inną, dowolnie wybraną czynnością.

Oceń